İran Turu

Konaklama

Aşağıdaki oteller veya benzerlerinde konaklanacaktır.
Tahran: Espinos Persion Gulf *****
İsfahan: Abbasi Hotel *****
Yezd: Moshir Hotel ****
Şiraz : Zandiyeh Hotel *****
Not:
Aynı odada 3 kişi konaklamalar, odada sıkışıklık yaratabilir ve
“ek yatak” sabit yatak konforunda olmayabilir
5* ve 4* Otellerde 6 gece konaklama, 7 Akşam yemeği

Erken Rezervasyon

Tur tarihinden 60 Gün öncesine kadar, kişi başı 100 USD yatıranlara oda başına 100 USD indirim veya peşin fiyatına 4 taksit
Tur tarihinden 35 Gün öncesine kadar, kesin kayıt yaptıranlara oda başına 50 USD indirim.
Grup veya Kurum indirimlerinden en yüksek olanı, kazanılan indirime ek olarak uygulanır.
Rezervasyon yapılan tarihe göre yukarıdaki indirimlerden sadece biri uygulanır.
Türk Lirası fiyatlarımız bilgilendirme amaçlıdır. Ödeme yapılan günlerdeki, Merkez Bankası efektif satış kurundan hesaplanarak ücret tahsil edilir.
Çocuk indirimleri anne-baba veya iki büyükle aynı odayı paylaştığında geçerlidir ve çocuk ücretlerinde erken rezervasyon indirimi uygulanmaz.
SİZE ÖZEL TUR VEYA GRUP İNDİRİMİ İÇİN ARAYINIZ

Rezervasyon Yap

Tur Tarihi Seçiniz
Ad Soyad
Email
Telefon

Tur Fiyatları

  • İki Kişilik Odada Kişi Başı 1390 USD
  • Tek Kişilik Oda 1660 USD
  • Odada 3. Kişi 1370 USD
  • Çocuk (1-11) 1190 USD
  • Bebek (0-1)0 USD

Tur Programı Tur Programı Yazdır


GEZİLECEK YERLER
Tahran, Kaşhan, İsfahan, Yezd, Pasargard Antik Şehri, Persepolis, Şiraz

*PROGRAMDA YAZAN TÜM ÇEVRE GEZİLERİ FİYATA DAHİLDİR

1.GÜN
Saat 22.00 TEMPO TUR önünde buluşma ve Esenboğa Havalimanı'na transfer. Bilet ve bagaj işlemlerinin yapılması.
2.GÜN: ANKARA, TAHRAN
00.10 Anadolujet TK 7880 sefer sayılı uçakla Ankara'dan hareket.
04.10 Tahran’a varış. İlk durağımız Büyük Selçuklu İmparatorluğu’nun kurucusu Tuğrul Bey’in Rey kentinde bulunan türbesi.  Ardından İran'ın başkenti Tahran'da yapacağımız panoramik şehir turunda; Musalla Cami, Burç el Milad ve Tahran’ın caddelerini görecek, Arkeoloji Müzesi ile UNESCO DÜNYA KÜLTÜR MİRASI Listesi’ndeki Gülistan Sarayı’nı gezeceğiz. Akşam yemeği ve konaklama Tahran’da.
3.GÜN: TAHRAN
Sabah kahvaltısının ardından ilk durağımız Tahran’ın simgelerinden biri olan Azadi eski adı ile Şehyad Meydanı. Ardından Rıza Pehlevi ve Farah Diba’nın aile konutu olarak kullandıkları Niavaran Sarayı’na gideceğiz. Bugün ayrıca Tahran'daki müzelerden Mücevher Müzesi açık ise gezilecektir. Merkez Bankası içerisinde bulunan bu müze kapalı ise Halı Müzesi gezilecektir. Bugün Tahran’ın en ünlü pazarlarından biri olan Tecriş’te serbest zaman da verilecektir. Akşamüstü Ab-o-Atash Parkı’nda yürüyüş yapacak, İran’ın en ünlü mimarlarından biri olan Leila Araghian tarafından tasarlanan Tabiat Köprüsü’nü göreceğiz. Akşam yemeği ve konaklama Tahran’da.
4.GÜN: TAHRAH, KAŞHAN, İSFAHAN
Sabah kahvaltı sonrası İsfahan’a gitmek üzere yola çıkıyoruz. Yolda ilk durağımız İran’ın en güzel tarihi şehirlerinden biri olan Kaşhan. Burada dünya uygarlığının en eski yerleşim yerlerinden biri olan Sialk Tepeleri'nde bulunan höyüğü panoramik olarak görecek, Boroujerdi isimli İran konağını, UNESCO DÜNYA KÜLTÜR MİRASI Listesi’nde bulunan İran bahçelerinden Fin Bahçesi’ni ve 16. Yüzyılda Safeviler döneminde inşa edilen Sultan Amir Ahmad Hamamı’nı gezeceğiz. Akşam saatlerinde İsfahan’a varışımız ardından otele yerleşme. Akşam yemeği ve konaklama İsfahan’da.
5.GÜN: İSFAHAN
Kahvaltı sonrası İsfahan'da yapacağımız şehir turunda; tarihi taş köprüleri, UNESCO DÜNYA KÜLTÜR MİRASI Listesi’nde bulunan Nakş-ı Cihan Meydanı’nda (İmam Meydanı), Ali Kapı, Kapalı Çarşı ve Cuma Cami görülecektir. Bugün ayrıca bir mimarlık şaheseri olan Kırk Sütunlu Saray ve birçok farklı müzik aletinin sergilendiği Müzik Müzesi’ni gezeceğiz. Öğleden sonra tarihi Kapalı Çarşı’da verilecek serbest zamanda İran halıları hakkında bilgi alabileceğiniz halı mağazasına gidiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama İsfahan'da.
6.GÜN: İSFAHAN, YEZD
Kahvaltı sonrası İsfahan’dan ayrılarak Yezd’e (Yolculuğumuz yaklaşık 4 saat sürecek) doğru yola çıkıyoruz. Yolumuzun üzerinde bulunan Meybod kasabasında panoramik gezide; Narin Kalesi, su sarnıcı panoramik olarak görülecek ve tarihi Meybod Kervansarayı’nda öğlen molası verilecektir.  Bugün Meybod’da bulunan Güvercin Kulesi de gezilecektir. Öğleden sonra dünyanın en büyük kerpiç kentlerinden olan Yezd’de yapacağımız şehir turunda; günümüzde de ibadet edilen Ataş Behram Zerdüşt Tapınağı'nı  gezeceğiz. Yezd’de yapacağımız panoramik şehir turunda ise Emir Çakmak Meydanı, Mescid-i Cuma Camisi, eski mahalleleri ve rüzgâr kulelerini göreceğiz. Akşam yemeği ve konaklama Yezd’de.
7.GÜN: YEZD, PERSEPOLİS, ŞİRAZ
Kahvaltı sonrası Yezd şehrinden ayrılıyoruz. İlk durağımız UNESCO DÜNYA KÜLTÜR MİRASI Listesi’ndeki, İran tarihinin en eski ve önemli Kralı olan Büyük Kiros’un mezarının bulunduğu Pasargard Antik Kenti. Sonrasında yaklaşık 4 saat sürecek kara yolculuğundan sonra UNESCO DÜNYA KÜLTÜR MİRASI Listesi’ndeki Persepolis Antik Kenti’nde; Uluslar Kapısı, Kral Kaya Mezarları, Apadana Sarayı, 100 Sütunlu Saray gibi tarihi antik kent kalıntılarını yürüyerek gezeceğiz. Akşam Şiraz’a varışımızın ardından İran’ın en ünlü şairlerinden biri olan Hafız-i Şirazi’nin mezarı ziyaret edilecektir. Akşam yemeği ve konaklama Şiraz’da.
8.GÜN: ŞİRAZ
Sabah kahvaltısı ardından yapacağımız Şiraz şehir turunda; İrem Bahçesi, Kerim Han Kalesi,  Narenjestan Vali Konağı, Pembe Cami olarak bilenen Nasır El-Mülk Cami gezilecektir.  Bugün ayrıca İran Şii Caferi mezhebinin en önemli türbelerinden olan Şah Çerağ Türbesi gezilecek, Vekil Pazarı ve içerisinde İran el sanatlarının satıldığı Saray-ı Mosir Han’da serbest zaman da verilecektir. Akşam yemeği sonrası havalimanına transfer.
9.GÜN: ŞİRAZ, İSTANBUL, ANKARA
Saat 02.55 THY TK 885 sefer sayılı uçakla Şiraz’dan İstanbul'a hareket.
05.30 İstanbul Havalimanı'na varış; İstanbul’dan ayrılacak misafirlerimizle vedalaşma.
08.00 THY TK2108 sefer sayılı uçakla İstanbul'dan Ankara’ya hareket.
09.00 Esenboğa Havalimanı'na varış. Tempo Tur önüne transfer, vedalaşma ve gezimin sonu.

TUR GÖREVLİSİ
Selva Hansu
Gazi Üniversitesi Sanat Tarihi bölümü mezunu olan Selva Hansu, aynı bölümde Yüksek Lisans da yapmıştır. Halen Ankara Üniversitesi'nde Turist Rehberliği bölümünde öğrenimini sürdürmektedir. Gravür Sanatı, Avrupa Resim Sanatı ve Duvar Resmi alanında çalışmaları bulunan Hansu; çeşitli dergilerde Sanat Tarihi üzerine yazılar yazmaktadır. 2018 yılından bu yana Tempo Turizm’in çatısı altında Asya ve Balkan ülkelerine giden misafirlere tur liderliği yapmaktadır.
ULAŞIM BİLGİSİ
Anadolu Jet İle Ankara ve İstanbul’dan
Yurt dışı turlarımızda programda yazan uçuş saatleri bazen THY tarafından değiştirilmektedir. Yapılan değişiklikler internet sitemizde güncellenmektedir. Oluşabilecek uçuş saati değişikliklerinden veya rötarlardan zarar görmemeniz için “münferit iç hat veya münferit dış hat” kendi biletini alanların mutlaka THY’den bağlantılı bilet almalarını öneriyoruz. Aksi takdirde doğabilecek olumsuzluklarda acentamızın sorumluluğunun olmadığını belirtmek isteriz.
AŞI BİLGİSİ
İran'a gelen yolculardan son 72 saat içerisinde yapılmış negatif sonuçlu bir PCR testi talep edilmektedir. Bu testin sonucu İngilizce olmalıdır.
Yolcular, seyahatlerinden en az 14 gün önce 2 dozluk seri aşıda (aynı isimli) ikinci dozu almış olmalıdırlar.
Yolcular, aşağıdaki linkten indirecekleri öz beyan formunu doldurmalı ve bu formu varıştan önce uçakta teslim etmelidirler. https://bit.ly/3Cr8JDq
İran’dan ülkemize dönüşlerde QR kodlu aşı kartı ibraz edilerek giriş yapılabilecektir. (Güncelleme 27.05.2022)

Covid-19 Yurt Dışı Seyahat Sigortası hakkında bilgi almak için tıklayınız.

VİZE BİLGİSİ
VİZE YOK
İran Türkiye vatandaşlarına vize uygulamamaktadır. Pasaportunda İsrail vizesi veya İsrail'e giriş-çıkış damgası olan T.C. pasaportlu yolcuların İran'a girişlerinde sıkıntı yaşamamaları için pasaportlarını yenilemeleri gerekmektedir.
Pasaport süresinin tur bitiş tarihi itibariyle en az 6 ay geçerli olması şarttır.
Bu ve buna benzer sebeplerle ülkeye giriş yapamayan yolcuların sorumluluğu pasaport sahibine aittir.
Pasaport başvurularının sonuçlanarak defterin tarafınıza ulaştırılması süreci bazı durumlarda yaklaşık 6 haftayı bulabilmektedir. Pasaport alacak ya da yenileyecek misafirlerimizin seyahat planlamalarını bu durumu göz önünde bulundurarak yapmalarını tavsiye ederiz.
Dışişleri Bakanlığı'nın yayımlamış olduğu resmi pasaportun geçerlilik sürelerine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz
http://www.mfa.gov.tr/resmi.tr.mfa

ÜCRETE DAHİL OLAN HİZMETLER
- THY ile Ankara/İstanbul/Tahran gidiş ve Şiraz/İstanbul/Ankara dönüş uçuşlar
-Tüm havalimanı / otel / havalimanı transferleri
- Havalimanı vergileri
- Programda belirtilen tüm geziler ve transferler
- Programda belirtilen tüm müze ve ören yeri giriş ücretleri
- 5* ve 4* otellerde 6 gece konaklama
- Kahvaltılar(6), akşam yemekleri(7)
- Seyahat Güvence Poliçesi
- Türkçe rehberlik hizmetleri
- Uçakta 20 kg bagaj hakkı
- KDV
ÜCRETE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER
- 150 TL Yurt dışı çıkış vergisi pulu
- Tüm öğle yemekleri
- Bahşişler (İran turlarında; yerel rehber, şoför, restoran ve benzeri bahşişleri grup adına dağıtmak üzere, tur liderimiz gezi başında kişi başı 30 USD toplamaktadır/ katılım zorunludur)
- Tüm içecekler, telefon, ütü, bahşiş, ilaç gibi kişisel harcamalar
- Otellerde ücretli televizyon kanalları (pay tv)
GEREKLİ MALZEMELER
Kazak, yağmurluk, terlik, şapka, bere, başörtüsü (bayanlar için), su kabı(matara-termos), güneş kremi, anti bakteriyel jel, küçük sırt çantası ,yedek giysi, yedek çamaşır ve çorap, fotoğraf makinesi, pil, yedek film, yedek hafıza kartı ve şarj aleti.

Vize ve Sıcaklık Bilgileri için tıklayınız 
Yurt Dışı Turlar Genel Bilgiler için lütfen tıklayınız