Balkan Turu

Konaklama

5* ve 4* otellerde 7 gece konaklama, 7 akşam yemeği
Aşağıdaki oteller veya benzerlerinde konaklanacaktır.
Saraybosna: Hotel Hollywood (****)
Mostar: Hotel Eden Spa (****)
İşkodra: Colosseo & Spa (*****)
Ohrid: Hotel City Palace (****)
Üsküp: Panoramika Design Üsküp (****)
Not: Aynı odada 3 kişi konaklamalar, odada sıkışıklık yaratabilir ve ek yatak
sabit yatak konforunda olmayabilir.

Erken Rezervasyon

Tur tarihinden 60 Gün öncesine kadar, kişi başına 100 € yatıranlara kişi başı 50 € indirim.
Tur tarihinden 40 Gün öncesine kadar, kesin kayıt yaptıranlara kişi başına 25 € indirim.
Çocuk indirimleri anne-baba veya iki büyükle aynı odayı paylaştığında geçerlidir ve çocuk ücretlerinde erken rezervasyon indirimi uygulanmaz.
Grup veya Kurum indirimlerinden en yüksek olanı, kazanılan indirme ek olarak uygulanır.
Rezervasyon yapılan tarihe göre yukarıdaki indirimlerden sadece biri uygulanır.
Türk Lirası fiyatlarımız bilgilendirme amaçlıdır.
Ödeme yapılan günlerdeki, bankaların döviz satış kurundan hesaplanarak ücret tahsil edilir.
İstanbul'dan katılacaklara 75 € indirim.
Size özel tur veya grup indirimi için arayınız

Rezervasyon Yap

Tur Tarihi Seçiniz
Ad Soyad
Email
Telefon

Tur Fiyatları

  • İki Kişilik Odada Kişi Başı 1590 EURO
  • Tek Kişilik Oda 1800 EURO
  • Odada 3. Kişi 1560 EURO
  • Çocuk (1-11) 1450 EURO
  • Bebek (0-1)0 EURO

Tur Programı Tur Programı Yazdır

44.YIL!
TEMPO TUR TECRÜBESİ İLE GEZİN, KEŞFEDİNGEZİLECEK YERLER
BOSNA HERSEK TURU: Saraybosna, Poçitel, Mostar
KARADAĞ:  Kotor, Budva, İşkodra
ARNAVUTLUK: İşkodra, Tiran
MAKEDONYA TURU: Ohrid, Sveti Naum, Resne, Bitola (Manastır), Tetova(Kalkandelen), Üsküp
KOSOVA TURU: Priştine, Prizren

*PROGRAMDA YAZAN TÜM ÇEVRE GEZİLERİ FİYATA DAHİLDİR.

1.GÜN: ANKARA, İSTANBUL, SARAYBOSNA l 13 Haziran 2024 
Gece saat 00.00'da Tempo Tur önünde buluşma ve özel aracımız ile Esenboğa Havalimanı'na transfer. Bilet ve bagaj işlemlerinin yapılması.
Saat 03.10 Türk Hava Yolları TK 2191 sefer sayılı uçakla Ankara'dan hareket.
Saat 04.25 İstanbul Havalimanı'na varış. İstanbul'dan gezimize katılacak uçak bilet, bagaj ve pasaport işlemlerini kendileri tamamlamış konuklarımızla İstanbul Havalimanı dış hatlar gidiş terminalinde buluşma.
Saat 07.25 TK 1021 sefer sayılı uçakla İstanbul'dan hareket.
Saat 08.15’de Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’ya varışımızın ardından ilk durağımız savaş döneminde iki buçuk yıl şehrin bütün ihtiyaçlarının karşılandığı Tünel Müzesi. (giriş ücretleri dahil) Müze gezimizin ardından Avusturya-Macaristan İmparatorluğu ve Osmanlı idaresi altında kaldığı dönemlerde yapılan tarihi binalarla çevrili caddeleri, tarihi çarşıları, kilise, sinagog ve camileri ile Başçarşıyı geziyoruz.  I. Dünya Savaşı'nın başlamasına neden olan suikastın yapıldığı tarihi Latin köprüsü, Hüsrev Bey Cami ve Sönmeyen Ateş Anıtı'nı ve  ‘Sevdalinka’ (Aşk Şarkıları) müzisyenler evi Art Kuća Sevdaha isimli kafeyi göreceğiz. Bugün ayrıca Aliya İzzet Begoviç’in anıt mezarının da bulunduğu şehitliği ziyaret edeceğiz. Akşam yemeği ve konaklama Saraybosna’da.
2.GÜN: SARAYBOSNA, POÇİTEL, BLAGAY TEKKESİ, MOSTAR l 14 Haziran 2024 
Kahvaltı sonrası Saraybosna’dan ayrılıyoruz. İlk durağımız yolumuzun üzerinde bulunan eski bir Osmanlı köyü olan Poçitel. Günümüze kadar orjinal biçimde korunan bu küçük köy 1878 yılına kadar Osmanlı idaresinde kalmıştır. Ardından Buna Nehri'nin kaynağında kurulmuş Blagay Kasabası'na gidiyoruz. Balkanların Osmanlılar tarafından fethedilmesinden önce bölgede seyahat ederek insanlara İslam'ı tebliğ eden Alevi-Bektaşi Şeyhi Sarı Saltuk Tekkesi’ni (giriş ücreti dahil) gezeceğiz. Sonra Neretva Nehri kıyısına kurulmuş UNESCO Dünya Kültür Miras Listesinde yer alan Mostar’a gideceğiz. Burada yapacağımız panoramik turda; meşhur Mostar Köprüsü, Osmanlı Camileri ve tarihi sokakları yürüyerek gezilecektir. Akşam yemeği ve konaklama Mostar’da.
3.GÜN: MOSTAR, KOTOR, BUDVA, İŞKODRA l 15 Haziran 2024 
Sabah kahvaltısı ardından, Akdeniz’in en güzel körfezlerinden biri olan Boka Körfezi'nde, dağ eteğine kurulmuş UNESCO Dünya Kültür Miras Listesinde yer alan Kotor’a gidiyoruz (giriş ücreti dahil). Osmanlı’nın balkanlarda ele geçiremediği tek yer olan Kotor’da yapacağımız panoramik şehir turunda Aziz Tryphon Katedrali, St.Luka Kilisesi, St. Karampana Çeşmesi, 17.yy’dan kalma saat kulesi görülecektir. Ardından Adriyatik denizi kıyısında bulunan Karadağ'ın en önemli turizm merkezi Budva’ya hareket. Karadağ'ın Dalmaçya sahilinde en önemli tarihi ve turistik şehri olan Budva'da; yat limanı, Ricardova Glava Plajı, Katolik Kilisesi, Sloven Plajı ve Budva Kalesi'nin surları ile tarihi sokakları geziyoruz. Gezimizin ardından Arnavutluk’a geçiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama İşkodra’da
4.GÜN: İŞKODRA, TİRAN, OHRİD   l 16 Haziran 2024 
Sabah kahvaltısının ardından İşkodra şehir merkezinde fotoğraf molaları vererek kısa bir yürüyüş yapıyoruz. Gezimizin ardından başkent Tiran’a doğru yola çıkacağız. Yaklaşık 2 saat sürecek yolculuğumuzun ardından varacağımız Tiran’da yapacağımız panoramik şehir turunda; Hacı Edhem Bey Cami, İskender Bey Meydanı ve saat kulesi görülecektir. Öğleden sonra Arnavutluk’tan ayrılıyor ve UNESCO Dünya Kültür Miras Listesinde yer alan Balkanların incisi Ohrid Gölün'e doğru yola çıkıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Ohrid’de.
5.GÜN: OHRİD,”Sveti Naum”  l 17 Haziran 2024 
Sabah kahvaltısının ardından Crn Drim Nehri'nin Ohrid Gölü ile buluştuğu noktada yer alan, yapımına 906 yılında başlanan UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan Sveti Naum Manastırı’na gidecek ve burada tekne turu yapacağız. Gezimizin ardından Ohrid Gölü'nün kıyısında yapacağımız şehir turunda, antik tiyatro, St.John Kaneo ve Ayasofya Kiliseleri, St.Kliment Meydanı ve Osmanlı Dönemi evlerin ve dükkanların bulunduğu çarşı görülecektir. Akşam yemeği ve konaklama Ohrid’te.
6.GÜN: OHRİD, RESNE, MANASTIR, KALKANDELEN, ÜSKÜP  l 18 Haziran 2024 
Erken sabah kahvaltısı ardından Resne ve Manastır'ı gezmek üzere otelden ayrılıyoruz. Bugün önce Resne'de "Seramik Müzesi" olarak kullanılan Resneli Niyazi Bey Konağı'nı ziyaret ediyoruz (giriş ücreti dahil), daha sonra Manastır (Bitola) kentine gidiyor; Atatürk’ün Osmanlı döneminde eğitim gördüğü, günümüzde etnografik ve arkeolojik eserlerin yanı sıra Atatürk ile ilgili dokümanların da sergilendiği; Askeri İdadi Müzesi'ni geziyoruz (giriş ücreti dahil), Bitola panoramik şehir turunda; Osmanlı döneminden kalma saat kulesi, İshak Çelebi Cami'sini, St.Dimitri Kilisesi'ni, Şirok Sokağı'nı geziyor ve öğlen Üsküp'e doğru yola çıkıyor yolumuz üzerinde Kalkandelen’e (Tetova) uğruyoruz. Pena (Köpük) Nehri kenarında, Şar Dağı eteklerine kurulu Kalkandelen’de; muhteşem dekorasyonu ile göz kamaştıran Alaca Cami ve günümüzde de aktif bir Bektaşi Tekkesi olarak ibadet edilen Harabati Bektaşi Tekkesi'ni gördükten sonra Üsküp’e doğru yola devam ediyoruz. Üsküp’e varışımızın ardından yapacağımız panoramik şehir gezisinden sonra otele yerleşme. Akşam yemeği ve konaklama Üsküp’te.
7.GÜN: ÜSKÜP, “Kosova, Priştina, Prizren”  l 19 Haziran 2024 
Sabah kahvaltısının ardından Kosova’ya doğru yola çıkıyoruz. İlk durağımız Kosova'nın başkenti ve en büyük şehri Priştine. Panoromik Priştine şehir turu sonrası Osmanlı döneminde Balkanların en önemli şehirlerinden biri olan Prizren'e gideceğiz. Yapılacak panoramik şehir turunda Sinan Paşa Cami, Taş Köprü, Gazi Mehmet Paşa Hamamı ve çarşı görülecektir. Gezimizin ardından Üsküp’e geri dönüyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Üsküp’te.
8.GÜN: ÜSKÜP, İSTANBUL   l 20 Haziran 2024 
Kahvaltıdan sonra otelimizden ayrılıyor ve Vardar Ovası'nda kurulmuş; birçok Osmanlı eserinin günümüze kadar korunarak ulaştığı; Üsküp’teki şehir turumuza başlıyoruz. Üsküp Kalesi, Mustafa Paşa Cami, Türk Çarşısı, saat kulesi, Sulu Han, Kurşunlu Han, Çifte Hamam, Kapan Han, Davut Paşa Hamamı, Vardar Nehri üzerindeki Taş köprü, şehir meydanı ve meydandaki Büyük İskender heykeli göreceğimiz yerler arasındadır. Akşam üstü havalimanına transfer.
20.20 TK 1006 sefer sayılı uçakla Üsküp’ten hareket.
23.00 İstanbul Havalimanı'na varış; İstanbul’dan ayrılacak misafirlerimizle vedalaşma.
9.GÜN: İSTANBUL, ANKARA  l 21 Haziran 2024 
02.00 TK 2192 sefer sayılı uçakla İstanbul'dan hareket.
03.05 Esenboğa Havalimanı'na varış, özel otobüsümüzle Tempo tur önüne transfer ve turun sonu.

TUR GÖREVLİSİ

SELVA HANSU
Gazi Üniversitesi Sanat Tarihi ve Ankara Üniversitesi Turist Rehberliği bölümü mezunu olan Selva Hansu çeşitli dergilerde Sanat Tarihi üzerine yazılar yazmaktadır. 2018 yılından bu yana Tempo Turizm’in çatısı altında Asya ve Balkan ülkelerine giden misafirlere tur liderliği yapan Hansu, Gravür Sanatı, Avrupa Resim Sanatı ve Duvar Resmi alanında çalışmaları bulunmaktadır.

ULAŞIM BİLGİSİ
THY İLE ANKARA VE İSTANBUL'DAN
Yurt dışı turlarımızda programda yazan uçuş saatleri bazen THY tarafından değiştirilmektedir. Yapılan değişiklikler internet sitemizde güncellenmektedir. Oluşabilecek uçuş saati değişikliklerinden veya rötarlardan zarar görmemeniz için “münferit iç hat veya münferit dış hat” kendi biletini alanların mutlaka THY’den bağlantılı bilet almalarını öneriyoruz. Aksi takdirde doğabilecek olumsuzluklarda acentamızın sorumluluğunun olmadığını belirtmek isteriz.

VİZE BİLGİSİ
VİZE YOK.
Pasaportun tur bitiş tarihi itibariyle en az 6 ay daha geçerli olması şarttır.
Bu ve buna benzer sebeplerle ülkeye giriş yapamayan yolcuların sorumluluğu pasaport sahibine aittir.
Dışişleri Bakanlığı'nın yayımlamış olduğu resmi pasaportun geçerlilik sürelerine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz
http://www.mfa.gov.tr/resmi.tr.mfa

ÜCRETE DAHİL OLANLAR
- 44 yıllık Tempo Turizm deneyimi!
-Ankara / İstanbul / Saraybosna ve Üsküp/ İstanbul / Ankara arası THY ile uçuş
-THY ile Ankara-İstanbul gidiş-dönüş bağlantı uçuşları 75 € dahil
-Tempo Tur önü - Ankara Esenboğa havalimanı gidiş-dönüş transferleri
-Havalimanı Vergileri
-5* ve 4* yıldızlı otellerde 7 gece konaklama,
-Kahvaltılar (7) ve akşam yemekleri (7)
-Programda belirtilen tüm transferler dahil
-Programda belirtilen tüm geziler dahil
-Programda yazan müze giriş ücretleri dahildir.
-Uçakta 20 Kg. bagaj hakkı
-Seyahat güvence sigorta poliçesi.
-Tur boyunca Türkçe rehberlik hizmetleri.
-KDV
ÜCRETE DAHİL OLMAYANLAR
-150 TL Yurt dışı çıkış vergisi pulu
-Öğle yemekleri
-Bahşişler (rehber, otel, restoran, müzisyen, hamaliye vb. hizmet verenler için bahşişler turumuzda grup adına dağıtılmak üzere, tur liderimiz gezi başında kişi başı 30 €uro toplamaktadır / katilim zorunludur)
-Programda dahil olduğu belirtilmeyen müze ve tarihi yerlere giriş ücretleri
-Alkollü ve alkolsüz içkiler, telefon, ütü, ilaç gibi kişisel harcamalar
-Ücretli televizyon kanalları (pay tv)
- Sigorta şirketlerinin, Seyahat Sigorta Poliçesi kesilirken, 69 yaş ve üzeri için 10 €, 75 yaş ve üzeri için 20 € %100 sur prim uygulaması yapmasından ötürü, yukarıdaki miktarlar, belirtilen yaş guruplarından kayıt sırasında tahsil edilecektir.

GEREKLİ MALZEMELER
Kazak, terlik, şapka, bere, su kabı(matara-termos), mayo, güneş kremi, antibakteriyel jel, küçük sırt çantası , yedek giysi, yedek çamaşır ve çorap, fotoğraf makinesi, pil, yedek film, yedek hafıza kartı ve şarj aleti

Seyahat Güvence Sigorta Poliçesi Genel ve Özel Şartlarına ulaşmak için lütfen tıklayınız
Covid-19 Yurt Dışı Seyahat Sigortası hakkında bilgi almak için tıklayınız. (isteğe bağlı)

Vize ve Sıcaklık Bilgileri için lütfen tıklayınız
Yurt Dışı Turlar Genel Bilgiler için lütfen tıklayınız