Somut Olmayan Kültürel Miras ve Satranç Müzesi Turu

Konaklama

Ücretsiz Günübirlik Müze Gezisi

Erken Rezervasyon

Rezervasyon Yap

Tur Tarihi Seçiniz
Ad Soyad
Email
Telefon

Tur Fiyatları

  • Tur Fiyatı 0,00 TL

Tur Programı Tur Programı Yazdır

TEMPO TUR’un sosyal sorumluluk projesi olarak Ankara merkezde; fazla bilinmeyen müzeleri tanıtmak, korumak ve yeni nesillere aktarmak amacıyla ilk kez başlattığı “Müzede buluşalım” kampanyası kapsamındaki “ücretsiz müze gezileri” 5. yaşını kutluyor.
“Yaşam boyu öğrenme” ilkesiyle hareket eden, keşfetme ve gezi kültürünü kaliteli yaşamın bir parçası olarak benimseyen Tempo Tur, zengin tarih ve kültür birikimi mirasına sahip Ankara’nın müzelerini günışığına çıkarıyor.
Ankara merkezde yaklaşık 49 adet müze bulunuyor. Proje kapsamında bugüne kadar gezi düzenlediğimiz müzeler şöyle;
Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi, MKE Kurumu Sanayi ve Ticaret Müzesi, Ulucanlar Cezaevi Müzesi, Ankara Vakıf Eserleri Müzesi, MTA Tabiat Tarihi ve Mustafa Ayaz Müzeleri, Atatürk Müze Köşkü ve Şefik Bursalı Müze Evi, Meteoroloji Müzesi, Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet Müzesi, Haritacılık Müzesi ve Oyuncak Müzesi, Türk Hava Kurumu Müzesi ve TCDD Atatürk Konutu, Pembe Köşk Müze Evi, Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi, TRT Yayıncılık Tarihi Müzesi, Resim ve Heykel Müzesi, Etnografya Müzesi, PTT Pul Müzesi.
Sonbahar-kış sezonunda (Kasım-Aralık-Ocak-Şubat, Mart) her yıl ücretsiz olarak düzenlenen “müzeleri yaşatalım, müzede buluşalım” projesinde, gezilecek müzelere ilişkin detaylı bilgiler web sayfamızdan duyurulmaktadır.


ÜCRETSİZ MÜZE GEZİLERİNE NASIL KAYIT YAPTIRABİLİRSİNİZ?

Lütfen e-posta ile (tempo@tempotur.com.tr) hangi müze gezisine kayıt yaptırmak istediğinizi isim ve iletişim numaranız ve e-posta adresinizle birlikte yazılı olarak belirtiniz.
Rezervasyonunuzun kabul edilebilmesi için Tempo Turizm e-posta gruplarından:
Google
Facebook
Twitter
Pintereset
Instagram 
birine üye olmanız gerekmektedir. Bir üye için iki kişiden fazla rezervasyon kabul edilmemektedir.
Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi, Hamamönü, Hamamarkası ve Satranç Müzesi Turu
Hamamönü, Ankara'nın tarihi ilçesi Altındağ'da bulunan bir semttir. Semtte yer alan 19. yüzyıl sivil mimarlık örneği tarihi binalar yenilenerek bölge yeniden eski canlılığına kavuşturulmuştur.
Tarihi KARACEBEY HAMAMI bu bölge bulunmaktadır. Oğuzların Bayındır boyundan olan Karacabey'in yaptırdığı çifte hamam bu semte ismini vermiştir.
Bu semtte Mehmet Akif Ersoy Müze Evi, Taceddin Sultan Dergahı ve Cami Hacı İlyas Cami, Musa Cami, Sarıkadı Cami, Mehmet Çelebi Cami, Kamil Paşa Konağı, Beynamızade Konağı, Kabakçı Konağı yer almaktadır.
Hamamönün'de sokaklar sizleri Osmanlı dönemi yaşantısına götürür. Her adımda 150 yıl öncesinin yaşantısının izlerini görürsünüz. Bölge yenileme ve restorasyon çalışmalarından sonra Ankara'nın gözde turistik semti oldu.
Bölge birbiri peşi sıra açılan müze, işyeri, pastane, kafe, restoranlardan sonra Ankara'nın gözde semtlerinden biri olmayı başardı.
Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi
Müze temel olarak Ankara'yı memur kenti görünümünden kurtararak, kültür ve turizm merkezlerinden biri haline getirmede katkıda bulunmayı, tarihi ve kültürel değerleri ortaya çıkarmak için alan çalışmaları yapmayı ve bu çalışmalardan elde edilen verileri müzede uygulama modellerine dönüştürerek gelecek kuşaklara aktarmayı hedeflemektedir.
Müzenin etkinlikleri ilin ilçe ve köylerinde yapılan araştırmalar sonucu elde edilen verilerin uygulamalı olarak sunulmasından oluşur. Karagöz, Hacivat, Orta Oyunu, meddah gösterileri, köy seyirlik oyunları, çocuk oyunları müzede sergilenen oyunlar arasındadır.
Ihlamur baskı ve ebru sanatı gibi el sanatları da müzede görebileceğiniz ürünler arasında yer alır. Ayrıca Ankara masalları, türküleri, hikayeleri, ninnileri, manileri, geleneksel sohbet toplantıları, temsili kına gecesi, asker kınası, diş hediği, asker kınası gibi bir çok kültürel değer müzede uygulamalı olarak yaşatılmaktadır.
Satranç Müzesi
Dünyanın en büyük satranç koleksiyonuna sahip işadamı Akın Gökyay, 40 yıllık satranç yolculuğunu müzeye dönüştürdü. Kapılarını satranç severlere açan müzede, Akın Gökyay’ın Guiness Rekorlar Kitabı’na giren koleksiyonu sergileniyor.
Müzede 103 ülkeden 540 satranç takımı sergileniyor
Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki’nin katkılarıyla Hamamönü’ndeki müzeler bölgesinde geleneksel “Ankara Evi” mimarisinde inşa edilen müzede, Akın Gökyay’ın 40 yıldır biriktirdiği 6 kıtada 103 ülkeden toplanan 540 özel satranç takımı satranç severleri beğenisine sunuldu.
Müze Ücreti:
Gezi Tarihi: Daha sonra açıklanacaktır
Buluşma Yeri ve Saati: Kurtuluş Metro İstasyonu Cemal Gürsel Caddesi Çıkışı Saat 13:15
Yaklaşık Gezi Süresi: 3,5 Saat
Kontenjan 30 kişi ile sınırlıdır.