Hitit Kentleri Turu

Konaklama

Günübirlik Kültür ve Doğa Turu

Erken Rezervasyon

Gezi tarihinden yedi gün önce yapılan kesin kayıtlarda 50 TL indirim

Rezervasyon Yap

Tur Tarihi Seçiniz
Ad Soyad
Email
Telefon

Tur Fiyatları

  • Tur Fiyatı 0,00 TL

Tur Programı Tur Programı Yazdır

44. YIL!
TEMPO TUR TECRÜBESİ İLE GEZİN, KEŞFEDİN

Sabah saat 07.30 de Tempo Tur önünde buluşma ve hareket. Mavi Ocak tesislerinde vereceğimiz moladan sonra Alacahöyük'e hareket.
Türkiye'de yapılan ilk milli kazı, Alacahöyük'te başlatılmıştır. Mustafa Kemal Atatürk'ün desteği ile Dr. Hamit Zübeyr Koşay başkanlığında 1935 yılında başlayan kazılar 1948 yılına kadar kesintisiz devam etmiştir.  Kazılardan çıkan buluntular dönemin sosyo-ekonomik yapısını yansıttığı gibi Hatti döneminin ulaştığı üstün noktayı göstermesi açısından önemlidir. Alacahöyük, Tunç Çağı ve Hitit döneminin önemli bir dinsel tören ve sanat merkezidir. Ören Yerinde görülebilecek olan kalker temel üzerine andezit bloklarla inşa edilmiş olan sfenksli kapının genişliği 10 metredir. Büyük mabede bağlanan yol üzerindeki bu anıtsal kapı Alacahöyük'ün en ilgi çeken yapısıdır. Kenti gezdikten sonra Alacahöyük Müzesi'ni geziyoruz. Alacahöyük Müzesi'nde Kalkolitik, Eski Tunç, Hitit ve Frig dönemlerine ait eserler sergilenmektedir.
Bu önemli Hitit kentini gezdikten sonra hemen yakınında bulunan ve Dünyanın en eski barajını görmeye gidiyoruz.  Alacahöyük kentinde M.Ö 1240 yılında inşa edilmiş olan  baraj Hitit kralı IV. Tudhalia tarafından Tanrıça Hepat’a ithaf edilerek inşa edilmiştir. Günümüzde tekrardan aktif olarak kullanılmaya başlanan dünyanın en eski barajı tarım alanlarının sulanmasında kullanılmaya başlanmıştır. 15 metre genişliğe ve 135 metre uzunluğa sahiptir. Alacahöyük gezimizin ardından Çorum'da öğle yemeği molası veriyoruz.

Yemekten sonra Çorum'da Ulucami ve Saat kulesini gördükten sonra Arkeoloji Müzesini gezeceğiz. Daha sonra 1986 yılında UNESCO Dünya Miras Listesine alınan Çorum, Boğazköy'deki Hattuşaş'a gidiyoruz.  Hitit İmparatorluğu'nun başkenti olarak Anadolu'da yüzyıllar boyu çok önemli bir merkez olan Hattuşaş Hattiler tarafından “Hattuş” olarak adlandırılmıştır. Burada İlk yerleşim Kalkolitik çağda başlamıştır.
Bu  yerleşimi gezdikten sonra  Yazılıkaya'ya gidiyoruz.
Yüksek kayalıklar arasına gizlenmiş olan bu mekan bir açık hava mabedidir. Hitit dini törenlerine ait metinlerde, yeni yıl ve ilkbahar törenlerinde bir araya gelen tüm tanrılar, Fırtına Tanrısının evinde yani burada toplanırlarmış. Bu şenliklerde, şehrin diğer tüm tapınaklarında bulunan tanrı ve tanrıça heykelleri, törensel bir alay ile buraya, yani Yazılıkaya’ya taşınırlarmış. Burada  90’dan fazla: tanrı, tanrıça, hayvan ve hayal ürünü yaratık figürü kayalar üzerine işlenmiştir. Yazılıkaya'yı gezdikten sonra dönüş yolculuğu. Akşam saat 22.00 sularında Ankara'ya varış.


NOT: Bu gezimizde restoranlarda öğle yemeği yemek isteyenler kumanya getirmeyebilirler.

HİZMET BEDELİ VE KAPSAMI
Tur esnasında kullanılmayan hizmet bedelinin sonradan iadesi mümkün değildir.
Turlarımız otel, ulaşım aracı, tur programı ve rehberlik hizmetleri ile bir bütündür, ayrı ayrı düşünülemez.
Tempo Tur'un gündüz gerçekleştirilen tüm tur programlarında "ekstra tur bedeli" adı altında ayrıca para toplanmaz.

GÜNÜBİRLİK KÜLTÜR GEZİLERİNDE İPTAL KOŞULLARI
-Gezi tarihinden iki gün önce ''Cumartesi hareketli turlarda (Çarşamba günü) , Pazar hareketli turlarda (Perşembe günü)'' yapılacak iptallerde gezi ücreti bir başka gezi için saklanır veya iade edilir.
Gezi tarihinden 2 günden az kala yapılacak iptallerde ücret iadesi yapılmaz.

ULAŞIM
Midibüs ve Minibüs ile
ÜCRETE DAHİL OLAN HİZMETLER
Özel ulaşım, rehberlik hizmetleri, KDV
ÜCRETE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER
Aksi belirtilmedikçe yemekler ve yemeklerde alınacak içecekler, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı müze ve ören yerleri giriş ücretleri
Dileyen konuklarımız bir senelik geçerliliği olan MÜZEKART (60 TL) alabilir ya da bu tur için 12,5 TL ödeyerek T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı müze ve ören yerlerine girebilirler.
MÜZEKART UYGULAMASI
Müzekart, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına verilen bir karttır. Bir yıl boyunca Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı olan tüm müzelerde ve ören yerlerinde geçerli olup ücretsiz ziyaret sağlar.
GEREKLİ MALZEMELER
Yağmurluk, küçük bir sırt çantası, kazak, koruyucu krem, rahat bir giysi, rahat bir ayakkabı, su kabı, gözlük, fotoğraf makinesi, yedek hafıza kartı ve pil

DİĞER BİLGİLER
Gezi ücretine dahil olmayan yemeklerde rehberlerimiz yer veya yerler önerir ancak önerilen yerlerden hizmet alma zorunluluğu yoktur.
Gezi programını aksatmamak koşuluyla konuklarımız diledikleri yerden hizmet alabilirler.

DURAKLAR
1-07.15 Necatibey Cad. Demirtepe Köprüsü altı
2-07.30 Tempo Tur önü
3-07.40
4-07.45 
5-07.50 
6-07.55 
Lütfen kesin kayıt yaptırırken bineceğiniz durağı arkadaşımıza yazdırınız..
Ayrıca Necatibey Caddesi'ne girmeyecek, bu duraktan binenler, Vekaletler Caddesi ile Atatürk Bulvarı’nın kesiştiği noktada bırakılacaktır.