Güneydoğu Anadolu Turu Uçak ile

Konaklama

5 gece yarım pansiyon konaklama, sıra geceli akşam yemeği
Gaziantep Yılmazoğlu Park Otel (5*)
Şanlıurfa Uludağ Otel (Tüm odalarda duş, wc)
Mardin Ramada Plaza by Wyndam Mardin (5*)

Erken Rezervasyon

Gezi tarihinden 21 gün önce kesin kayıt yaptıranlara, kişi başı 500 TL indirim veya peşin fiyatına 4 taksit
Çocuk indirimleri anne-baba veya iki büyükle aynı odayı paylaştığında geçerlidir ve çocuk ücretlerinde erken rezervasyon indirimi uygulanmaz.
Grup indirimi için bizi arayınız

Rezervasyon Yap

Tur Tarihi Seçiniz
Ad Soyad
Email
Telefon

Tur Fiyatları

  • İki Kişilik Odada Kişi Başı 19990 TL
  • Tek Kişilik Oda 23990 TL
  • Odada 3. Kişi 19240 TL
  • Çocuk (7-12) 16260 TL
  • Bebek (0-7)0 TL

Tur Programı Tur Programı Yazdır

44.YIL!
TEMPO TUR TECRÜBESİ İLE GEZİN, KEŞFEDİN


GEZİLECEK YERLER
Karakuş Tümülüsü, Cendere Köprüsü, Nemrut Dağı, Halfeti, Zeugma Antik Kenti, Zeugma Mozaik Müzesi, Gümrük Hanı, Tarihi Yeni Han, Zincirli Bedesteni, Gaziantep, Harran, Göbeklitepe , Şanlıurfa, Halepli Bahçe Mozaikleri, Balıklı Göl, Deyrulzafaran Manastırı,  Mardin, Dara, Midyat, Hah (Anıtlı) Köyü, Süryani Meryem Ana Kilisesi ,Zerzevan Kalesi, Diyarbakır

Bu gezimizde katılımcı sayısı 22 kişi ile sınırlandırılmıştır.
Tur süresince her gün erken kalkıp daha çok yer gezmeyi planladık.

1.GÜN: ANKARA ,ADIYAMAN, KAHTA, KARAKUŞ TÜMÜLÜSÜ, ARSEMİA, CENDERE KÖPRÜSÜ, NEMRUT DAĞI
Sabah saat 05.50 Tempo Tur önünde buluşma ve Esenboğa Havalimanı'na hareket. AJet VF4102 sayılı seferi ile saat 07.55 Adıyaman’a hareket.  Adıyaman Havalimanı'nda bizi bekleyen aracımıza yerleştikten sonra Kommagene Uygarlığı’nın 5. büyük kentinden ayakta kalan tek kent olan Perre Antik Kenti'ni gezdikten sonra Kahta'ya hareket ediyoruz. Kahta’dan minibüslerle çıkacağımız turda sırasıyla, ilk olarak Kommagene Kraliyet ailesinin bazı kadınlarının gömülü olduğu Karakuş Tümülüsü'nü, Roma dönemi yapıtı olan ve Cendere Çayı üzerinde bulunan Cendere Köprüsü'nü, Kommagene Kraliyet ailesinin atası olan Arsames tarafından M. Ö 2.yy'da krallığın yazlık başkenti ve aynı zamanda idari merkezi olarak kurulan Arsemia'yı (Eski Kale) ve karşısındaki Yeni Kale'yi görüyoruz. Ardından 1987 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine alınan Nemrut Dağı'na çıkıyoruz. Kommagene Krallığı'nın efsanevi kralı Antiochos tarafından yaptırılan tümülüs, devasa heykel ve kabartmalarını gördükten sonra Gaziantep'e hareket ediyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Gaziantep'teki otelimizde.
NOT: Bugün yanınıza anorak, bere, kazak almayı unutmayınız.
2.GÜN: HALFETİ, RUMKALE, ZEUGMA, GAZİANTEP
Kahvaltı sonrası Birecik Barajı inşasından sonra bir kısmi baraj gölü altında kalan günümüzün Cittaslow (yavaş sehir ) kenti olan Halfeti’ye hareket ediyoruz. Baraj gölü üzerinde yapacağımız gezinti için tekneye biniyor, büyük kısmı baraj gölü altında kalmış olan Savaşan Köyü ve tarihte önemli yeri olan Rumkale'yi görüyoruz. Ardından Birecik'e hareket. Birecik’te Kelaynak Üretme İstasyonu'nda nesli tükenme tehlikesi altında olan ve yöre kültüründe önemli bir yer tutan bu nadir kuşları ziyaret edeceğiz. Kelaynak Kuş Gözlem İstasyonu'nda fotoğraf çekip gerekli bilgileri aldıktan sonra, Fırat Nehri kenarına kurulu, bölgenin en önemli antik çağ yerleşim yeri olan Zeugma Antik Kenti’nde Mozaikli Villaları ve kazı alanını dolaştıktan sonra Gaziantep'e hareket. Gaziantep şehir turumuzda, ilk olarak Antep savunmasının her anını gözler önüne seren 25 Aralık Panorama Müzesi'ni Ardından Gaziantep Kalesi önünde vereceğimiz fotoğraf molası sonrası yürüyerek yapacağımız turda Gümrük Hanı, Tarihi Yeni Han, Zincirli Bedesteni ve Almacı Pazarı adıyla anılan arastaları, otantik ürünlerin satıldığı Bakırcılar Çarşısı'nın görülmesi ve Tahmis Kahvecisi'nde vereceğimiz moladan sonra otelimize hareket. Akşam yemeği ve konaklama Gaziantep’teki otelimizde.
3.GÜN. GAZİANTEP, ŞANLIURFA
Kahvaltı sonrası Zeugma Mozaik Müzesi'ne gidiyoruz. Yunan mitolojisindeki birçok mitten konu alan mozaikleri rehberimizin anlatımları eşliğinde gezeceğiz. Ardından Şanlıurfa’ya hareket. Paleolitik Çağ’dan İslamiyet dönemine kadar yaklaşık 10.000 eserin sergilendiği Haleplibahçe Müze Kompleksi ve Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi’ni gezdikten sonra Şanlıurfa’da; Hz.İbrahim'in Makamı, Kale ve Gümrük Han, Halil-ür Rahman Cami, Aynzeliha Parkı ve Balıklı Göl'ün gezilmesi sonrası eski çarşılarda alışveriş için serbest zaman sonrası otelimize yerleşiyor sıra geceli  akşam yemeği için konuk evine gidiyoruz. Konaklama Şanlıurfa'daki otelimizde.
4.GÜN: HARRAN, GÖBEKLİTEPE, MARDİN
Kahvaltı sonrası Harran’a doğru hareket ediyoruz. Harran’da dünyanın en eski ev yapım tekniği örneklerinden Harran Evleri'ni ve dünyanın ilk üniversitelerinden Harran Üniversitesi kalıntıları ve kulesini geziyoruz. Sonraki durağımız Şanlıurfa’nın Örencik Köyü yakınlarında bulunan, Dünya’nın uygarlık tarihindeki ilk tapınaklarına ev sahipliği yapan, UNESCO DÜNYA KÜLTÜR MİRASI Listesindeki Göbeklitepe Höyüğü’ne varış. Keşfiyle birlikte sadece bölge tarihini değil insanlık tarihini değiştiren, İngiltere’de bulunan Stonehenge'den yaklaşık 7.000, Mısır Piramitleri'nden ise yaklaşık 7.500 yıl eski olan Göbeklitepe, geçtiğimiz yıllarda National Geographic dergisinin tüm dünyada “Dinin Doğduğu Yer” sloganıyla kapak yapılmıştır. Göbeklitepe ziyaretimizin ardından Mardin’e hareket ediyoruz. İlk olarak Mardin şehir turunda, Mardin’in simgesi olan Ulu Cami ve çevresindeki çarşıların gezilmesi sonrası otelimize hareket. Akşam yemeği ve konaklama Mardin'deki otelimizde
5.GÜN: MARDİN, DARA, MİDYAT
Kahvaltı sonrası ilk olarak 1932’ye kadar 640 yıl boyunca Süryani Ortodoks patriklerinin ikametgâh yeri olarak kullanılan Deyrulzafaran Süryani Manastırı'nı ziyaret ediyoruz. Ardından tarihte Yukarı Mezopotamya'nın en önemli yerleşim yerlerinden birisi olan Dara’ya gidiyoruz, İmparator Anastasius'un girişimleriyle 505 yılında, Doğu Roma İmparatorluğu’nun doğu sınırını Sasanilere karşı korumak için askeri amaçlı bir garnizon kenti olarak kent içinde kilise, saray, çarşı, zindan, tophane ve su bendi kalıntıları halen görülebilmektedir. Dara gezimiz sonrası Midyat'a doğru hareket ediyoruz. Küçük bir Mardin görünümünde olan Midyat'da birçok ünlü dizinin çekimlerine ev sahipliği yapmış ve bölgenin en önemli sivil mimari örneklerinden biri olan Kaymakamlık Konuk Evi (dışardan görülecektir), Eski Han ve Midyat sokaklarını görüp, Telkariciler sokağında alışveriş yapıyoruz. Daha sonra Midyat Hah (Anıtlı) Köyündeki Süryani Meryem Ana Kilisesi'ni gördükten sonra Mardin'e hareket. Akkoyunlu hükümdarı Cihangiroğlu Kasım tarafından yaptırılan Kasımiye Medresesi’nin gezilmesi sonrası otelimize hareket. Akşam yemeği ve konaklama Mardin'deki otelimizde.
6.GÜN: ZERZEVAN KALESİ, DİYARBAKIR, ANKARA
Sabah kahvaltısının ardından Diyarbakır’a hareket ediyoruz. Yolumuz üzerinde Doğu Roma İmparatorluğu’nun Diyarbakır ile Mardin arasındaki antik ticaret yolu üstünde askeri üs olarak kurduğu ve İS 400 ile 700’lü yıllar arasında hizmet veren Zerzevan Kalesi'ni ziyaret edeceğiz. Ardından Diyarbakır’a varış.  Dicle Nehri üzerinde halk arasında on gözlü olarak adlandırılan tarihi köprüyü fotoğrafladıktan sonra Anadolu'nun en eski şehirlerinden biri olan kent size görsel bir şölen sunacak. Sadece ülkemizin değil dünyanın da en iyi korunmuş ve UNESCO DÜNYA KÜLTÜR MİRASI Listesinde yer alan Diyarbakır Surları'nı görüyoruz. Surların yapım tarihi tam olarak bilinmemektedir.  Yüzyıllara meydan okuyan surların bugünkü görüntüsünü ise İstanbul’u Roma’nın başkenti olarak neredeyse yeniden inşa eden Konstantin’in oğlu Bizans İmparatoru II. Konstantius (M.S 349) tarafından yenilerek günümüze taşımıştır. Surlar, kapılar, burçlar ilk göreceğimiz yapılardır. Sur duvarları boyunca Dağ Kapı, Urfa Kapı, Mardin Kapı ve Yeni Kapı olarak adlandırılan 4 ana giriş bulunmaktadır. Siyah bazalt duvarlar, Orta çağ askeri mimarisinin önemli örneklerindendir. Keçi Burcu'nu ve Mardin Kapı'yı gördükten sonra Surp Gıregos (Ermeni) Kilisesi hemen yanında yer alan Akkoyunlu hükümdarı Kasım Bey’in yaptırdığı Şeyh Mutahhar Camisi’ne ait olan Dört Ayaklı Minare'yi görüyor sonra Tarihi Sülüklü Han’da mola veriyoruz. Kısa molamızın ardından 1572-1575 yılları arasında Diyarbakır valiliği yapmış olan Hasan Paşa’nın yaptırmış olduğu Hasan Paşa Hanı'nı, Anadolu’nun en eski camilerinden biri olan Ulu Cami ve Külliyesi'ni, Cahit Sıtkı Tarancı Müze Evi’ni, İç kaleyi, birçok eser ile zengin bir koleksiyona sahip Diyarbakır Arkeoloji Müzesi'ni geziyoruz. Daha sonra Diyarbakır Havalimanı'na hareket. AJet VF4137 sayılı seferi ile saat 21.40 da Ankara’ya hareket. Saat 23.10 da Ankara’ya varış. Tempo Tur önüne transfer ve gezimizin sonu.

HİZMET BEDELİ VE KAPSAMI
Tur esnasında kullanılmayan hizmet bedelinin sonradan iadesi mümkün değildir.
Turlarımız otel, ulaşım aracı, tur programı ve rehberlik hizmetleri ile bir bütündür, ayrı ayrı düşünülemez.
Tempo Tur'un gündüz gerçekleştirilen tüm tur programlarında "ekstra tur bedeli" adı altında ayrıca para toplanmaz. 

ULAŞIM
Ankara'dan AJet ile Adıyaman gidiş- Diyarbakır dönüş uçuşları,
Ara ulaşımlar midibüs veya minibüs ile yapılacaktır.

ÜCRETE DAHİL OLAN HİZMETLER
44 yıllık Tempo Turizm deneyimi! ,
AJet ile Ankara–Adıyaman gidiş Diyarbakır-Ankara dönüş uçak bileti,
Tempo Tur önü- Esenboğa gidiş-dönüş transferleri, 
Adıyaman’dan itibaren tüm ulaşımlar,
5*,4* ve Özel belgeli otellerde yarım pansiyon konaklama (5),
Kahvaltı(5),
Akşam yemekleri(5),
Birecik Baraj Gölü'nde tekne gezisi,
Sıra geceli akşam yemeği ( 500 TL 4.gün ),
Seyahat güvence sigorta poliçesi,
Milli park ve özel müze giriş ücretleri,
Rehberlik hizmetleri,
KDV.
ÜCRETE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER
İlk gün kahvaltı,
Tüm öğle yemekleri,
Son gün akşam yemeği,
T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı müze ve ören yerleri giriş ücretleri,
Yemeklerde alınacak alkollü ve alkolsüz içecekler.
Dileyen konuklarımız bir senelik geçerliliği olan MÜZEKART (60 TL) alabilir ya da bu tur için 49 €uro ödeyerek T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı müze ve ören yerlerine girebilirler.
MÜZEKART UYGULAMASI
Müzekart, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına verilen bir karttır. Bir yıl boyunca Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı olan tüm müzelerde ve ören yerlerinde geçerli olup ücretsiz ziyaret sağlar.
GEREKLİ MALZEMELER
Anorak, Kazak, şapka, bere, su kabı (matara-termos), güneş kremi, anti bakteriyel jel, küçük sırt çantası, yedek giysi, yedek çamaşır ve çorap, fotoğraf makinesi, pil, yedek hafıza kartı ve şarj aleti.

Seyahat Güvence Sigorta Poliçesi Genel ve Özel Şartlarına ulaşmak için lütfen tıklayınız

DİĞER BİLGİLER
-Turumuza Türkiye'nin her yerinden katılabilirsiniz.(Ankara dışından katılım için bizi arayınız)
-Gezi ücretine dahil olmayan yemeklerde rehberlerimiz yer veya yerler önerir, ancak önerilen yerlerden hizmet alma zorunluluğu yoktur. Gezi programını aksatmamak koşuluyla konuklarımız diledikleri yerden hizmet alabilirler.

#gapturu #gapturları #uçaklıgapturları #gapgezisi #gaptur#urfaturu #zeugma #nemrutdağı #göbeklitepe #karahantepe #mardin #diyarbakır