Diyarbakır, Mardin, Şanlıurfa Turu

Konaklama

Diyarbakır Dies Otel (4*)
Mardin daha sonra açıklanacaktır.
3 Gece Otelde Yarım Pansiyon Konaklama

Erken Rezervasyon

Gezi tarihinden 14 gün önce gezi ücretini yatıranlara kişi başı 75 TL indirim veya peşin fiyatına 4 taksit.
Çocuk indirimleri anne-baba veya iki büyükle aynı odayı paylaştığında geçerlidir ve çocuk ücretlerinde erken rezervasyon indirimi uygulanmaz

Rezervasyon Yap

Tur Tarihi Seçiniz
Ad Soyad
Email
Telefon

Tur Fiyatları

  • İki Kişilik Odada Kişi Başı 3390 TL
  • Tek Kişilik Oda 4260 TL
  • Odada 3. Kişi 3240 TL
  • Çocuk (7-12) 2790 TL
  • Bebek (0-7)0 TL

Tur Programı Tur Programı Yazdır


GEZİLECEK YERLER
Ergani, Çayönü, Hilar Mağaraları, Eğil, Diyarbakır Surları, Diyarbakır Ulu Cami ve Külliyesi, Hasan Paşa Hanı, Diyarbakır Arkeoloji Müzesi, Zerzevan Kalesi, Midyat, Deyrulzafaran Süryani Manastırı, Kasımiye Medresesi, Mardin Ulu Cami, ŞanlıUrfa, Göbeklitepe Höyüğü, Haleplibahçe Müze Kompleksi
Bu gezimizde katılımcı sayısı 22 kişi ile sınırlandırılmıştır.

1.GÜN: DİYARBAKIR, ERGANİ, ÇAYÖNÜ, EĞİL
Sabah saat 09.15'de Diyarbakır Havalimanı'nda rehberimiz ile buluştuktan sonra özel aracımızla turumuza başlıyoruz. Anadolu’nun ilk yerleşim yerlerinden 9000 yıl önceye tarihlenen Çayönü Ören Yeri, antik çağdan kalma kaya mezarları ve kabartmalarının olduğu Hilar Mağaraları'nı gezdikten sonra Eğil’e hareket. Dicle Baraj Gölü kıyısındaki öğle yemeğinden sonra Huri, Mitanni, Urartu, Asur, Med, Pers, Roma İmparatorluğu ile Büyük Selçuklular ve son olarak Osmanlıların hüküm sürdüğü Eğil’i geziyoruz. Baraj Gölünde tekne gezisi günümüzü renklendiriyor. Birçok Peygamberin mezarlarının bulunduğu ( Zülküf ve Elyasa ) alanı ziyaret ettikten sonra Diyarbakır’a hareket  otele yerleşme ve akşam yemeği.
2.GÜN : DİYARBAKIR
Sabah kahvaltısının ardından Anadolu'nun en eski şehirlerinden biri olan kent size görsel bir şölen sunacak. Sadece ülkemizin değil dünyanın da en iyi korunmuş ve UNESCO DÜNYA KÜLTÜR MİRASI Listesi'nde yer alan Diyarbakır Surları'nı görüyoruz. Surların yapım tarihi tam olarak bilinmemektedir.  Yüzyıllara meydan okuyan surların bugünkü görüntüsünü ise İstanbul’u Roma’nın başkenti olarak neredeyse yeniden inşa eden Konstantin’in oğlu Bizans İmparatoru II. Konstantius (M.S 349) tarafından yenilerek günümüze taşımıştır. Surlar, kapılar, burçlar ilk göreceğimiz yapılardır. Sur duvarları boyunca Dağ Kapı, Urfa Kapı, Mardin Kapı ve Yeni Kapı olarak adlandırılan 4 ana giriş bulunmaktadır. Siyah bazalt duvarlar, Ortaçağ askeri mimarisinin önemli örneklerindendir. Keçi Burcu'nu, Mardin Kapı ve Urfa Kapı'yı gördükten sonra Anadolu’nun en eski camilerinden biri olan Ulu Cami ve Külliyesi'ni, 1572-1575 yılları arasında Diyarbakır Valiliği yapmış olan Hasan Paşa’nın yaptırmış olduğu Hasan Paşa Hanı'nı, İç kaleyi, birçok eser ile zengin bir koleksiyona sahip Diyarbakır Arkeoloji Müzesi ile Akkoyunlu hükümdarı Kasım Bey’in yaptırdığı Şeyh Mutahhar Camisi’ne ait olan Dört Ayaklı Minare'nin gezilmesinin ardından otelimize hareket ediyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Diyarbakır’daki otelimizde.
3.GÜN: DİYARBAKIR, MİDYAT, MARDİN
Kahvaltı sonrası Mardin’e gidiyoruz. Yolumuz üzerinde ilk olarak Zerzevan Kalesi’ni gördükten sonra  Midyat'a doğru hareket ediyoruz. Küçük bir Mardin görünümünde olan Midyat'da birçok ünlü dizinin çekimlerine ev sahipliği yapmış ve bölgenin en önemli sivil mimari örneklerinden biri olan Kaymakamlık Konuk Evi (dışardan görülecektir), Eski Han ve Midyat sokaklarını görüp, Telkariciler sokağında alışveriş yapıyoruz. Daha sonra Mardin'e hareket. İlk olarak 1932’ye kadar 640 yıl boyunca Süryani Ortodoks patriklerinin ikametgah yeri olarak kullanılan Deyrulzafaran Süryani Manastırı'nı ziyaret ediyoruz. Ardından Mardin şehir turunda, Akkoyunlu hükümdarı Cihangiroğlu Kasım tarafından yaptırılan Kasımiye Medresesi, 1895 yılında Antakya Patriği Behnam Bani tarafından Süryani Katolik Patrikhanesi olarak yaptırılmış olan binada hizmet veren Mardin Müzesi, Artuklu döneminde günümüz halini alan ve dilimli kubbesi ve minaresiyle Mardin’in simgesi olan Ulu Cami ve çevresindeki çarşıların gezilmesi sonrası otelimize hareket. Akşam yemeği ve konaklama Mardin'deki otelimizde.
4.GÜN: MARDİN, GÖBEKLİTEPE, ŞANLIURFA, ANKARA
Kahvaltı sonrası Şanlıurfa’ya hareket. Şanlıurfa’nın Örencik Köyü yakınlarında bulunan, Dünya’nın uygarlık tarihindeki ilk tapınaklarına ev sahipliği yapan, UNESCO DÜNYA KÜLTÜR MİRASI Listesi'ndeki Göbeklitepe Höyüğü’ne varış. Keşfiyle birlikte sadece bölge tarihini değil insanlık tarihini değiştiren, İngiltere’de bulunan “Stonehenge”den yaklaşık 7.000, “Mısır Piramitleri”nden ise yaklaşık 7.500 yıl eski olan Göbeklitepe, geçtiğimiz yıllarda National Geographic dergisinin tüm dünyada “Dinin Doğduğu Yer” sloganıyla kapak yapılmıştır. Göbeklitepe ziyaretimizin ardından Şanlıurfa'ya hareket ediyoruz. Paleolitik Çağ’dan İslamiyet dönemine kadar yaklaşık 10.000 eserin sergilendiği Haleplibahçe Müze Kompleksi ve Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi’ni gezdikten sonra Şanlıurfa’da; Hz.İbrahim'in Makamı, Kale ve Gümrük Han, Halil-ür Rahman Cami, Aynzeliha Parkı ve Balıklı Göl'ün gezilmesi sonrası eski çarşılarda alışveriş için serbest zaman sonrası akşam saat 20.00 Şanlıurfa Havalimanı'na hareket ve gezimizin sonu.

HİZMET BEDELİ VE KAPSAMI
Tur esnasında kullanılmayan hizmet bedelinin sonradan iadesi mümkün değildir.
Turlarımız otel, ulaşım aracı, tur programı ve rehberlik hizmetleri ile bir bütündür, ayrı ayrı düşünülemez.
Tempo Tur'un gündüz gerçekleştirilen tüm tur programlarında "ekstra tur bedeli" adı altında ayrıca para toplanmaz.

ULAŞIM
Ara transferler minibüs veya midibüsle yapılacaktır.
ÜCRETE DAHİL OLAN HİZMETLER
Diyarbakır'dan itibaren ulaşım, otelde konaklama(3), kahvaltı(3), akşam yemekleri(3), seyahat güvence sigorta poliçesi, rehberlik hizmetleri, milli park ve özel müze giriş ücretleri, KDV
ÜCRETE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER
İlk gün kahvaltı, son gün akşam ve tüm öğle yemekleri, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı müze ve ören yerleri giriş ücretleri, yemeklerde alınacak alkollü ve alkolsüz içecekler.
Dileyen konuklarımız bir senelik geçerliliği olan MÜZEKART (60 TL); alabilir ya da bu tur için 135 TL ödeyerek T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı müze ve ören yerlerine girebilirler.
MÜZEKART UYGULAMASI
Müzekart, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına verilen bir karttır. 
Bir yıl boyunca Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı olan tüm müzelerde ve ören yerlerinde geçerli olup ücretsiz ziyaret sağlar. 
GEREKLİ MALZEMELER
Bölgenin iklim koşullarını göz önüne alarak malzeme getirmenizi öneririz. Rahat bir yürüyüş giysisi, yağmurluk, kazak, yürüyüş ayakkabısı, koruyucu krem, yedek ayakkabı, yedek çorap, yedek çamaşır ve giysi, küçük sırt çantası, su kabı, anti bakteriyel jel, küçük termos, kupa bardak, güneş gözlüğü, fotoğraf makinesi, yedek hafıza kartı, şarj cihazı.
DİĞER BİLGİLER
-Size Özel Tur için bizi arayınız
-Gezi ücretine dahil olmayan yemeklerde rehberlerimiz yer veya yerler önerir, ancak önerilen yerlerden hizmet alma zorunluluğu yoktur. Gezi programını aksatmamak koşuluyla konuklarımız diledikleri yerden hizmet alabilirler.
-Bölgede açıkta satılan su, ayran ve diğer meşrubatların içilmemesi konusunda dikkat edilmesi gerekmektedir.