Beyşehir, İbradı, Ormana, Sarıhacılar Köyü Turu

Konaklama

BEYŞEHİR ALİ BİLİR OTEL(***)
Yarım pansiyon konaklama

Erken Rezervasyon

Gezi tarihinden 14 Gün önce gezi ücretini yatıranlara kişi başına 150 TL indirim veya peşin fiyatına 4 taksit.
Çocuk indirimleri anne-baba veya iki büyükle aynı odayı paylaştığında geçerlidir ve çocuk ücretlerinde erken rezervasyon indirimi uygulanmaz.
Grup indirimi için arayınız

Rezervasyon Yap

Tur Tarihi Seçiniz
Ad Soyad
Email
Telefon

Tur Fiyatları

  • İki Kişilik Odada Kişi Başı 4590 TL
  • Tek Kişilik Oda 4940 TL
  • Odada 3. Kişi 4440 TL
  • Çocuk (7-12) 3800 TL
  • Bebek (0-7)0 TL

Tur Programı Tur Programı Yazdır

44.YIL!
TEMPO TUR TECRÜBESİ İLE GEZİN, KEŞFEDİN

GEZİLECEK YERLER 

Akşehir, Eflatunpınarı, Beyşehir, Eşrefoğlu Cami, Beyşehir Gölü, İbradı, Altınbeşik Mağarası, Ormana, Ürünlü, Sarıhacılar Köyü, Düğmeli Evler

1.GÜN: AKŞEHİR, EFLATUN PINARI, EŞREFOĞLU CAMİ, BEYŞEHİR

Sabah saat 07.30 TEMPO TUR önünde buluşma hareket. Polatlı, Yunak, üzerinden saat 11.00 sularında Akşehir'e ulaşıyoruz. İlk olarak Ünlü gülmece ustası Nasrettin Hoca'nın türbesini ziyaret ederek Dünyanın ortasını görüyoruz. Ardından Gülmece Parkı ziyaretimizde hem Nasrettin Hoca'nın fıkralarını yaşayacak hem de günümüze kadar tanıdığımız güldürü ustalarının heykellerini göreceğiz. Daha sonra Akşehir Evi, Nasrettin Hoca Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi ve eski sokak dokusunu fotoğrafladıktan sonra Kurtuluş Savaşı'nın en önemli kararı olan Büyük Taarruz 'un; planlanarak, karara bağlandığı Akşehir Batı Cephesi Karargah Müzesini gezip öğle yemeği molası veriyoruz. Yemekten sonra Sultan Dağları'nı aşarak Eflatun Pınarı Hitit Su Anıtı'na gidiyoruz. Su anıtı, Hititler’den sonra da fonksiyonunu kaybetmeden bugüne kadar ayakta kalabilen bu sistemin en güzel örneğidir. Anıt açık hava tapınağı olarak düzenlenmiş kendine özgün taş işçiliği, kabartmalardaki kompozisyonu ile Hitit Uygarlığı’nın diğer kaya anıtlarından ayıran Eflatun Pınar Anıtı, doğal kaya üzerine yapılmamış, birbirine uygun olarak kesilmiş andezit blokların titizlikle birleştirilmesi ile inşa edilmiştir. Doğal bir su kaynağı üzerinde yapılmış büyük bir havuz ve dikdörtgen formda şekillendirilmiş kayalar üzerine kabartma tekniğinde yapılmış tanrı ve tanrıça figürlerinden oluşmaktadır. Havuzun duvarına paralel yatay su kanalları suyun havuz içerisine akmasını sağlayarak dönemin su teknolojisi hakkında da önemli bilgiler vermektedir. Daha sonra Beyşehir'de; Anadolu’nun Ahşap Destekli Camileri'nden biri olan UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan Eşrefoğlu Camisi'ni gezeceğiz. Eşrefoğlu Cami Anadolu'daki ahşap direkli camilerin en büyüğü ve orijinali olup 1296-1299 yılları arasında yapılmıştır. Orta Asya'da Semerkant, Buhara gibi eski Türkistan şehirlerinde yer alan ağaç direkli camilerin ülkemizdeki bir örneği olan Eşrefoğlu Cami, 46 ahşap sütun üzerinde yükselir. Caminin tavanı renkli kalem isi süslemelere sahiptir. Özellikle konsollardaki kök boyalı motifler dikkat çekicidir. Eşrefoğlu Cami, Selçuklu Ulu Camileri'nde görülen özelliklerin tamamını taşıyan ender örneklerden biridir. Mimber; ceviz ağacından kündekarı tekniği ile çivi kullanılmadan yapılmıştır. Cami gezimizin ardından Beyşehir'deki  otelimize hareket. Akşam yemeği ve konaklama Beyşehir'deki otelde.

2.GÜN: ÜRÜNLÜ, ALTINBESİK MAĞARASI, ORMANA DÜĞMELİ EVLERİ, İBRADI, İBRADI EVLERİ, ARAPASTIK KESTANESİ, 

Kahvaltı sonrası Toros Dağları'nın iç kısımlarında yer alan Altınbeşik Mağarası'na (UNESCO tarafından koruması gereken bölge) gidiyoruz. Eski adı Unulla olan Ürünlü Köyü'nde yer alan Altınbeşik Mağarası,1994 tarihinde Milli Park haline getirilerek, Türkiye’nin ilk ve tek "Mağara Milli Parkı" özelliğini taşımaktadır. Botla mağarayı gezdikten sonra aracımızla Ürünlü Köyüne çıkıyoruz. Köydeki Düğmeli Evleri gezdikten sonra Ormana'ya geçiyoruz. Ormana Düğmeli Evleri'ni yürüyerek gezmeye başlıyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığı, bölgeyi 2005 yılında kentsel sit alanı ve alternatif turizm merkezi ilan etmesiyle,150 adet Ormana evi tespit edilmiş, 49 ev koruma altına alınmıştır. Osmanlı mimarisinin hakim olduğu evleri tarihi 100-300 yıl arasında değişiklik gösterir. Yöre mimarisinin Karamanoğulları Beyliği'nden miras kaldığı  düşünülmekte, harç ve çivi kullanılmadan, yörede bol bulunan kalker taşından örülen taş duvarlar ile yüzlerce yıl çürümeyen, katran, ardıç veya andız ağacı kerestesi kullanılarak, yapılarının içi saman katılmış ak toprak ile sıvanan iki katli ahşap evlerdir. Ahşap oymacılığı sanatının en güzel örneklerini kapı, tavan, dolap, pencere, kepenkler, cumba ve davlumbazlarda görmek mümkün. Gezimizin ardından öğle yemeği molası. Yemekten sonra İbradı'da Arapastik Kestanesi'ni geziyoruz. Yaklaşık bin yıllık olan ve gövde çapı 24 metre olan bu ağaç önünde hatıra fotoğrafı çektirdikten sonra  Sarıhacılar Köyü'nde düğmeli evleri gezip kervan yolunda yarım saatlik doğa yürüyüşü yapacağız. Seydişehir, Konya, Ankara güzergahını izleyerek saat 23.00 sularında Ankara'ya varacağız.


HİZMET BEDELİ VE KAPSAMI

Tur esnasında kullanılmayan hizmet bedelinin sonradan iadesi mümkün değildir.

Turlarımız otel, ulaşım aracı, tur programı ve rehberlik hizmetleri ile bir bütündür, ayrı ayrı düşünülemez. 

Tempo Tur'un gündüz gerçekleştirilen tüm tur programlarında "ekstra tur bedeli" adı altında ayrıca para toplanmaz. 

ULAŞIM

Midibüs veya Minibüs ile ulaşım

ÜCRETE DAHİL OLAN HİZMETLER

44 yıllık Tempo Turizm deneyimi! , özel araç ile ulaşım, ilk gün araç içi kahvaltı (sandviç ve meyve suyu), otelde konaklama (1), kahvaltı (1), akşam yemeği(1), Altınbeşik Mağarası tekne gezisi, seyahat güvence sigorta poliçesi, milli park ve özel müze giriş ücretleri, rehberlik hizmetleri ve KDV.

ÜCRETE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

İlk gün kahvaltı, tüm öğle yemekleri, ikinci gün akşam yemeği, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı müze ve ören yerleri giriş ücretleri, yemeklerde alınacak alkollü ve alkolsüz içecekler.

GEREKLİ MALZEMELER

Rahat bir yürüyüş giysisi, yağmurluk, yürüyüş ayakkabısı, koruyucu krem, kazak, yedek ayakkabı, yedek çorap, yedek çamaşır ve giysi, küçük sırt çantası , su kabı, antibakteriyel jel, gözlük, fotoğraf makinesİ, yedek hafıza kartı, şarj cihazı.

Seyahat Güvence Sigorta Poliçesi Genel ve Özel Şartlarına ulaşmak için lütfen tıklayınız

DİĞER BİLGİLER

-Size özel turlar için arayınız
-Gezi ücretine dahil olmayan yemeklerde rehberlerimiz yer veya yerler önerir, ancak önerilen yerlerden hizmet alma zorunluluğu yoktur. Gezi programını aksatmamak koşuluyla konuklarımız diledikleri yerden hizmet alabilirler.
-Mağaraların bulunduğu bölgede yağışların fazla olması durumunda mağaralara giriş yapılmayacaktır.

DURAKLAR
1-07.15 Necatibey Cad. Demirtepe Köprüsü altı

2-07.30 Tempo Tur önü

3-07.40 Milli Kütüphane – Bahçelievler

4-07.43 Söğütözü-Armada önü

5-07.45 Eskişehir Yolu Bilkent Köprüsü altı

6-07.48 Eskişehir Yolu Ümitköy Köprüsü altı

7-07.50 Eskişehir Yolu Koru Sitesi Migros karşısı

8-07.55 Yaşamkent BP Benzinlik önü

Lütfen kesin kayıt yaptırırken bineceğiniz durağı arkadaşımıza yazdırınız.

Dönüşte aracımız 4,5,6,7,8 nolu duraklara uğramaz ayrıca Necatibey Caddesi'ne girmeyecek, buradan binenleri
Bakanlıklar Vekaletler Caddesi -Atatürk Bulvarı köşesinde bırakılacaktır.


BLOG

M.Bülent VARLIK'ın ''Saklı Cennet İbradı, Ormana'' yazısına ulaşmak için tıklayınız