Adana, Anavarza, Varda Köprüsü Turu

Konaklama

2 gece yarım pansiyon konaklama
Jura Hotels Mavi Sürmeli Adana ****

Erken Rezervasyon

Gezi tarihinden 14 gün önce kesin kayıt yaptıranlara, kişi başı 150 TL indirim veya peşin fiyatına 4 taksit
Çocuk indirimleri anne-baba veya iki büyükle aynı odayı paylaştığında geçerlidir ve çocuk ücretlerinde erken rezervasyon indirimi uygulanmaz.
SİZE ÖZEL TUR VEYA GRUP İNDİRİMİ İÇİN ARAYINIZ

Rezervasyon Yap

Tur Tarihi Seçiniz
Ad Soyad
Email
Telefon

Tur Fiyatları

  • İki Kişilik Odada Kişi Başı 0 TL
  • Tek Kişilik Oda 0 TL
  • Odada 3. Kişi 0 TL
  • Çocuk (6-12) 0 TL
  • Bebek (0-6)0 TL

Tur Programı Tur Programı Yazdır

44.YIL!
TEMPO TUR TECRÜBESİ İLE GEZİN, KEŞFEDİN

GEZİLECEK YERLER
Adana, Kapıkaya Kanyonu, Anavarza Antik Kenti, Varda Köprüsü, Tarsus, Kleopatra Kapısı, Makamı Şerif Cami, Saint Paul Kilisesi

1.GÜN: ANKARA, ADANA
Sabah saat 07.30 da Tempo Tur önünde buluşma ve hareket. Pozantı'da öğle yemeği için serbest zaman. Daha sonra Adana’ya hareket. Adana’da Seyhan Nehri kenarında yer alan ve Türkiye’nin en büyük camisi olan Sabancı Merkez Cami, Taş Köprü, Ulu Cami, Yağ Cami, Büyük Saat Kulesi, Ramazanoğlu Medresesi gezimizin ardından Tepebağ Mahallesi'ne gidiyoruz. Mahallenin eski evleri ve sokakları sizlere Adana’da eski yaşamın izlerini sunacaktır. Gezimizin ardından otelimize yerleşme. Akşam yemeği ve konaklama Adana'daki otelimizde
2.GÜN:ANAVARZA, KARAİSALI, KAPIKAYA KANYONU, VARDA KÖPRÜSÜ
Kahvaltı sonrası Anvaraza Antik Kenti'ne hareket. Kilikya'nın önemli kentlerinden biri olan Anavarza Antik Kenti gezimizin ardından Karaisalı'ya hareket. İlk durağımız Kapıkaya Kanyonu. Toplam uzunluğu 7,2 kilometre olan Kapıkaya Kanyonu'nun son 2,5 kilometresini yürüyerek gezeceğiz. Görüntüler muhteşem. Kanyon içinde yürüyüş parkuru zor değil. Zaten yorulduğunuz yerde oturup bekleyebilirsiniz. Bu kanyon aynı zamanda" Adnan Menderes Posta Yolu" olarak da anılmaktadır. Yürüyüşümüz yaklaşık bir saat sürecektir. Ardından Varda Köprüsü'ne gidiyoruz.
VARDA ( VARDIHA) KÖPRÜSÜ
Bağdat–Hicaz Demiryolu'nun Konya-Fevzipaşa bölümünün en zorlu inşaatı Orta Torosların Pozantı-Hacıkırı arasında gerçekleştirilmiştir. Demiryolu Çakıt suyunu takip ederek Çukurova’ya iner, Çakıt suyu ise Seyhan Baraj Gölü'ne dökülür. Pozantı’dan sonra Toros demiryolu tünelleri ve köprülerin yapımı için Almanlar tarafından hem istasyon hem de şantiye olarak kurulacak bir alan düşünülür ve kurulan şantiye bölgesi yer olarak bilinemediğinden yıllar sonra “Belemedik” olarak anılmaya başlanır. Demiryolu ve tünellerin yapımı için Almanya’dan aileleri ile birlikte yaklaşık 4,000 Alman işçi Belemedik’e yerleşir ( Mühendis ve yöneticiler 1200 metre rakımlı Taşdurmaz mevkiinde Faraka'da yerleşmişlerdir). İstasyon binası, lojman, okul, kilise, hamam, hastane gibi yapılar inşa edilir. Çakıt suyuna küçük bir elektrik santrali ile birlikte yapay bir de plaj yapılır. Plaja iniş için yapılan basamaklar bugün hala ayaktadır. Toroslar’da (Ulukışla-Hacıkırı-Karaisalı bucağı) 102 yıl önce inşa edilen 37 adet demiryolu tünelinin uzunluğu yaklaşık 17 kilometredir. Bunlardan 12 adedi 18 kilometrelik Belemedik-Hacıkırı arasında bulunmakta olup tünellerin uzunluğu 12,5 kilometredir. Bu tüneller arasında Türkiye’nin en uzun ikinci demiryolu tüneli (3,756 m) bu bölgede bulunmaktadır. Demiryolu güzergahının en önemli sanat yapılarından birisi de“Varda (Vardıha) Köprüsü” dür. Yapımı 5 yıl süren ve inşaatı sırasında 21 işçi ve 1 mühendisin öldüğü Varda Köprüsü inşaatı 1912 yılında tamamlanmıştır. Uzunluğu 172 metre, orta ayağı ise 99 metre olan köprüye aynı zamanda "Alman" veya "Hacıkırı" köprüsü de denmektedir. Ölen Almanlar anısına bir de mezarlık (Alman Mezarlığı) yapılmıştır. Köprü çelik kafes ve taş örme mühendisliği ile yapılmıştır. İnşaatı sırasında, köprü ayaklarına taşınan kesme taşlar yakındaki tepelerden ve tünellerden kurulan teleferik sistemi ile getirilmiştir. Malzemelerin taşınması için bir de dekovil hattı inşa edilmiş olup köprü ayakları bugün hala Varda’nın yakınında ayakta durmaktadır. İşçiler arasında karşılıklı olarak taşların inşaat sahasına varıp varmadıkları “vardı mı”, “vardı ha” olarak söylendiğinden Köprünün adı Almanlar tarafından “Varda” olarak konmuştur. Gezimizin ardından Adana'ya dönüş. Akşam yemeği ve konaklama Adana'daki otelimizde.
3.GÜN: TARSUS, ADANA, ANKARA
Kahvaltı sonrası Tarsus’a hareket. Tarsus Şelalesi’nin görülmesi ve burada verilecek çay molasından sonra Tarsus'ta; Kleopatra Kapısı, Makamı Şerif Cami (Hz Danyal Peygamber Makamı), Saint Paul Kilisesi (Eski Cami),Saint Paul kuyusu ve çevresinde bulunan Eski Tarsus evleri ve sokaklarının gezilmesi. Ardından Saint Paul Kilisesi, Ulu Cami'nin gezilmesinden sonra Beyaz Çarşı'da (Kırk Kaşık Bedesteni) serbest zaman. Ardından Nusrat Mayın Gemisi, Eshab-ı Kehf (Yedi Uyurlar) Mağarası'nın görülmesi ve dönüş yolculuğu. Akşam saat 22.30 sularında Ankara'ya varış.

HİZMET BEDELİ VE KAPSAMI
Tur esnasında kullanılmayan hizmet bedelinin sonradan iadesi mümkün değildir.
Turlarımız otel, ulaşım aracı, tur programı ve rehberlik hizmetleri ile bir bütündür, ayrı ayrı düşünülemez.
Tempo Tur'un gündüz gerçekleştirilen tüm tur programlarında "ekstra tur bedeli" adı altında ayrıca para toplanmaz.

ULAŞIM
Midibüs veya Minibüs ile
GEZİ ÜCRETİNE DAHİL OLAN HİZMETLER
44 yıllık Tempo Turizm deneyimi! , özel araç ile ulaşım, otelde konaklama (2), kahvaltı (2), akşam yemekleri (2), seyahat güvence sigorta poliçesi , milli park ve özel müze giriş ücretleri, rehberlik hizmetleri ve KDV
GEZİ ÜCRETİNE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER
Tüm öğle yemekleri, son gün akşam yemeği, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı müze ve ören yerleri giriş ücretleri, yemeklerde alınacak alkollü ve alkolsüz içecekler Dileyen konuklarımız bir senelik geçerliliği olan MÜZEKART (60 TL) alabilir ya da bu tur için 6 €uro ödeyerek T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı müze ve ören yerlerine girebilirler.
MÜZEKART UYGULAMASI
Müzekart, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına verilen bir karttır. Bir yıl boyunca Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı olan tüm müzelerde ve ören yerlerinde geçerli olup ücretsiz ziyaret sağlar.
GEREKLİ MALZEMELER
Rahat bir yürüyüş giysisi, yağmurluk, yürüyüş ayakkabısı, koruyucu krem, kazak, yedek ayakkabı, yedek çorap, yedek çamaşır ve giysi, küçük sırt çantası , su kabı, antibakteriyel jel, gözlük, fotoğraf makinesi, filmi veya yedek hafıza kartı, şarj cihazı.

Seyahat Güvence Sigorta Poliçesi Genel ve Özel Şartlarına ulaşmak için lütfen tıklayınız

DİĞER BİLGİLER
-Size özel tur için arayınız
-Gezi ücretine dahil olmayan yemeklerde rehberlerimiz yer veya yerler önerir, ancak önerilen yerlerden hizmet alma zorunluluğu yoktur. Gezi programını aksatmamak koşuluyla konuklarımız diledikleri yerden hizmet alabilirler.

DURAKLAR
1-07.15 Necatibey Cad. Demirtepe Köprüsü altı
2-07.30 Tempo Tur önü
3-07.40 Milli Kütüphane – Bahçelievler
4-07.43 Ufuk Üniversitesi Hastanesi önü
5-07.45 Yüzüncü yıl Köprüsü altı
6-07.50 Keklikpınarı Sapağı
Lütfen kesin kayıt yaptırırken bineceğiniz durağı arkadaşımıza yazdırınız.
Dönüşte aracımız Necatibey Caddesi'ne girmeyecek, bu duraktan binenler, Atatürk Bulvarı Meclis kavşağında bırakılacaktır.