Santa Harabeleri, Gürcü ve Hemşin Yaylaları Turu

Konaklama

- Heba yaylası Karagöl Yayla Evi (Duş, WC ortak kullanım)
- Çat veya Meydan Köyü (Odalarda Dus/WC vardır)
Not: Turlarımız pansiyon-otel konaklamalıdır.
Pansiyonlarda sınırlı sayıda oda olması nedeniyle tek kişilik oda veremiyoruz.
(Tek kişilik oda yer durumu ve fiyatı için bizi arayınız.)
- Ayder Yaylası Ahşap Oteller (Odalarda Duş/WC vardır)
5 GECE TAM PANSIYON KONAKLAMA

Erken Rezervasyon

Gezi tarihinden 21 gün önce kesin kayıt yaptıranlara, kişi başı 150 TL indirim veya peşin fiyatına 6 taksit
Çocuk indirimleri anne-baba veya iki büyükle aynı odayı paylaştığında geçerlidir ve çocuk ücretlerinde erken rezervasyon indirimi uygulanmaz.

Rezervasyon Yap

Tur Tarihi Seçiniz
Ad Soyad
Email
Telefon

Tur Fiyatları

  • İki Kişilik Odada Kişi Başı 4150 TL
  • Tek Kişilik Oda 5250 TL
  • Odada 3. Kişi 4150 TL
  • Çocuk (6-12) 0 TL
  • Bebek (0-6)0 TL

Tur Programı Tur Programı Yazdır


GEZİLECEK YERLER
Borçka Karagöl, Heba Yaylası, Atanoğlu Yaylası, Çamlıhemşin, Fırtına Vadisi, Konaklar Mahallesi, Ortan Köyü, Şenyuva Köprüsü, Zilkale, Gito Yaylası, Ambarlı Yaylası, Balıklı Göller,  Elevit, Trovit, Palovit, Samistal, Kavrun,  Ayder Yaylaları, Santa Harabeleri
Bu gezimizde katılımcı sayısı 12 kişi ile sınırlandırılmıştır.

1.GÜN: TRABZON, BORÇKA KARAGÖL, HEBA YAYLASI
Trabzon Otobüs Terminali'nde saat 08.00'da Trabzon Havalimanı'nda saat 08.30'da buluşuyoruz. Ankara'dan'dan kalkan uçağınız bir saat sonra, İstanbul'dan kalkan uçağınız ise 1 saat 45 dakika sonra Trabzon Havalimanı'na inmiş olur. Rötar olursa sorun yok. Biz sizi almadan bir yere gitmiyoruz. Otobüsle gelen dostlarımızı otobüs terminalinden önceden alıyoruz. Siz Trabzon Havalimanı iç hatlar terminalinden çıktığınız an rehberimiz sizi karşılayacaktır. Bu konuda rahat olun.
Bagajlarımızı aracımıza yükledikten sonra Karadeniz Sahil Yolu'na dizilmiş Trabzon ve Rize ilçelerini geçip Hopa'da öğle yemeğimizi yiyeceğiz.  Bu gün menümüzde Karadeniz'in meşhur pidesi var. Yanında salatası , ayranı da olacak elbette. Yemekten sonra son yılların cazibe merkezi haline gelen ve "Saklı Cennet" diye adlandırılan Karagöl etrafında yürüyerek bol bol fotoğraf çektikten sonra  Heba yaylasına çıkacağız. Havanın açık olması için dua etmekten başka çaremiz yok.Yayladaki, pansiyonumuza yerleştikten sonra Karçal Dağı'nı gören bir sırta yarim saatlik bir yürüyüşle çıkarak gün batımını izleyeceğiz. Aksam yemeğinde pansiyon sahibi hanımın yaptığı yöresel yemekler var. Saniye hanımın yemeklerini ve pansiyondaki sıcak ortamı hiç bir zaman unutamayacaksınız. Konaklama Heba yaylası Karagöl Yayla Evi'nde.
Duş, wc ortak
Yürüyüş süresi:1 saat
2.GÜN: YAYLA YÜRÜYÜŞÜ, OTİNGO ORMANLARI, KARÇAL DAĞLARI
Kahvaltı sonrası hava durumuna göre rehberimiz yürüyüş rotası belirleyecek.  Ancak muhteşem bir patika ve çiçek dokusu bizlere eşlik edecek. Yol üzerinde tek bir noktada su kaynağı var. Bu nedenle mutlaka yanınıza su kabı almayı unutmayınız.Bir tarafımız Gürcistan'a kadar uzanan dağlar ve onların dibinde Macahel vadileri, bir tarafımız Otingo Ormanları, tam karşımızda bütün heybetiyle bizi selamlayan Karçal Dağı'nın Üç Kardeşler Zirvesi. Tadına doyum olmaz bu yürüyüşümüz boyunca uzaktan Gorgit Yaylası'nı, Beyazsu Yaylası'nı,  Adagül Yaylası'ni da göreceğiz. Rotamızda bir kaç yerde ufak tefek çıkışlar var fakat bunlar sizi fazla yormayacaktır.  Dönüşte Atanoğlu Yaylasından geçerek pansiyonumuza ulaşacağız. Bu gün yolumuz üstünde restoran yok. Bu nedenle öğle yemeğini kumanya olarak yanımıza alacağız. Aksam yemeği ve konaklama Heba Yaylası Karagöl Yayla Evi'nde. Yürüyüş süresi: 5 saat
3.GÜN: ÇAMLIHEMŞİN, KONAKLAR MAHALLESİ, ORTAN KÖYÜ, ŞENYUVA KÖYÜ, ZİLKALE
Kahvaltı sonrası bagajlarımızı aracımıza yerleştirdikten sonra  Ardeşen'e doğru yola çıkıyoruz. Ardeşen yakınlarındaki rafting noktasına gidiyoruz. Rafting yapmak zorunlu değil. Ama katılanları beklemek zorundayız. Rafting sonrası Konaklar Mahallesinden Ortan köyüne tarihi patikalarda yaklaşık 2 saatlik keyifli bir yürüyüş yapacağız. Yürüyüş sonrası "Sevdaluk" dizisinin çekildiği Şenyuva Köyü, Çinçiva Köprüsü, Zilkale'yi gezip Fırtına Vadisi içinde bulunan pansiyonumuza gidip yerleşiyoruz. Dileyenlerle bölgede kısa yürüyüşler yapıp fotoğraf çekiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama pansiyonumuzda.
Yürüyüş süresi: 2 saat
4.GÜN: GİTO YAYLASI, (AMBARLI YAYLASI), BADARA YAYLASI, BALIKLI GÖLLER
Kahvaltı sonrası Gito Yaylası'na çıkıyoruz. Gito , Çamlıhemşin'in değil, Hemşin'in yaylası. Gito da bir sırt yaylası. Bir taraftan Fırtına Vadisi, bir taraftan Hemşin Vadisi. Kaçkarlar, Pokut, Kale Köyü görülüyor. Hemen arkasındaki Balıklı zirvesi ayrı bir güzellik katıyor yaylaya. Yaylaya çıktıktan sonra hava durumuna göre aşağıdaki iki programdan birini uygulayacağız.
1-Ambarlı Yaylası'na kadar araçla gidip Balıklı Gölleri'ne gidiş-dönüş 3 saatlik bir yürüyüş yapabiliriz. Bir buçuk saat boyunca hep çıkacağız. Dönüşümüz de hep iniş seklinde olacak.
2-Gito Yaylası'nı gezip Badara Yaylası'na gidiş-dönüş 1,5 saatlik yürüyüş yapabiliriz.
Rehberimiz hava durumuna göre orada karar verecektir.
Daha sonra otelimize geri dönüyoruz. Aksam yemeği ve konaklama pansiyonumuzda
Yürüyüş süresi toplam: 3 veya 1.5 saat
5.GÜN: ELEVİT, TROVİT, PALOVİT, SAMİSTAL, KAVRUN, AYDER
Kahvaltı sonrası bagajlarımızı aracımıza yerleştirdikten sonra otelden ayrılıyoruz. Bugün tam bir yayla safari yapacağız. Sırası ile Elevit, Trovit, Palovit Yaylalarında   fotoğraf molaları ve kısa yürüyüşler yaptıktan sonra Samistal Yaylasına ulaşacağız. 2500 m yükseklikte bulunan adına şarkılar yazılan Samistal Yaylası sal şeklindeki büyük taş kütlelerinden oluşan ve geçmişi eskiye dayanan yöresel mimari özellikleri ile dikkat çekmektedir. Daha sonra Kaçkarları fotoğraflayacağımız Kavrun Yaylası'nı ziyaret ettikten sonra Ayder'e hareket. Akşam yemeği ve konaklama Ayder'deki otelimizde.
6.GÜN: SANTA HARABELERİ TRABZON
Kahvaltıdan sonrası bagajlarımızı aracımıza yükledikten sonra Gümüşhane sınırları içerisinde yer alan Santa Harabelerine gidiyoruz. Santa yerleşiminin 18.yy’da Rumlar tarafından kurulduğu sanılmaktadır "Dağların Zirvesine Saklanmış Cennet'' diye nitelendirilen Santa; dini, ticari ve kültürel önem taşıyan  yedi mahalleden oluşmaktadır. Bunlar;  Piştovlu, İhsanlı, Binatla, Çingallı, Goballı, Terzili, Zurnacılı isimlerini taşımaktadırlar. Bu mahalleler üç ayrı yamaç üzerine kurulmuştur. Doğu Karadeniz’deki Pontus yerleşmelerden birisi olan Santa; etrafı yüksek dağlarla çevrilmiş, dışa kapalı, hırçın fiziki özelliklere sahip olduğundan, Santalılar kültürel kimliklerini yitirmeden uzun süre varlıklarını sürdürebilmişlerdir. Bölgede halen irili-ufaklı bir çok kilise bulunmaktadır. Bunlar genellikle 1860-1870 yılları arasında inşa edilmişlerdir. Kiliseler üç apsisli ve üç neflidir. Bu nedenle plan bakımından birbirlerine benzemektedirler. Biz sadece üç mahalleyi gezeceğiz. Diğer mahalleri ancak uzaktan görebileceğiz. Her Mahallede en az bir kilise mevcuttur. İki Vadi üzerine kurulan Santa yerleşiminin, Rum Pontus İmparatorluğu döneminde Rum çetelerinin sığınak yeri olarak yapıldığı bilinmektedir. Buradaki köylerde yürüyüşler yaptıktan sonra sahil yoluna dönerek havalimanında sizlerden ayrılacağız. Trabzon'a varış saatimiz 19.00

HİZMET BEDELİ VE KAPSAMI
Tur esnasında kullanılmayan hizmet bedelinin sonradan iadesi mümkün değildir.
Turlarımız otel, ulaşım aracı, tur programı ve rehberlik hizmetleri ile bir bütündür, ayrı ayrı düşünülemez. 
Tempo Tur'un gündüz gerçekleştirilen tüm tur programlarında "ekstra tur bedeli" adı altında ayrıca para toplanmaz. 

ULAŞIM
Tur Minibüs ile yapılacaktır.
ÜCRETE DAHİL OLAN HİZMETLER
Trabzon'dan başlayarak tekrar Trabzon'a dönünceye kadar tüm ulaşımlar, otellerde konaklama (5), kahvaltılar (5), öğle yemekleri-kumanya(5), akşam yemekleri (5),SEYAHAT GÜVENCE SİGORTA POLİÇESİ, milli park ve özel müze giriş ücretleri, rehberlik hizmetleri, KDV
ÜCRETE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER
Ankara-Trabzon/ Ankara ulaşımı, ilk gün kahvaltı, son gün öğle ve akşam yemeği, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı müze ve ören yerleri giriş ücretleri, yemeklerde alınacak alkollü ve alkolsüz içecekler, Rafting ücreti.
GEREKLİ MALZEMELER
Daha önce mutlaka giyilmiş bileklikli, sert tabanlı rahat bir yürüyüş botu. Spor ayakkabısı önermiyoruz. Onun yerine kışlık botlarınız daha çok işinize yarar. Yağmurluk , aslında olanağınız varsa panço tercih etmenizi öneriyoruz. Kolay giyilip çıkarılabilen rahat pamuklu giysiler, zaman zaman serin olabileceği düşünülerek kazak, polar(alt-üst) giysi, küçük bir sırt çantası, terlik, alın lambası veya el feneri, bere, şapka, yedek giysi ve çamaşır, yedek çorap, koruyucu krem, mayo, havlu, fotoğraf makinesi, pil, yedek film, yedek hafıza kartı ve şarj aleti, anti bakteriyel jel.

DİĞER BİLGİLER
-Tur tarafımızdan iptal edildiği takdirde, katılımcıların aldığı Ekonomi/Promosyon biletlerinde vergi haricindeki iade edilmeyen ücret tarafımızca karşılanacaktır.

-Ara ulaşımlar
Turlarımızda yayla yolları için en uygun olan minibüslerini kullanıyoruz. Şoförlerimiz bölgeye hakim , yayla yollarını çok iyi bilen, deneyimli insanlardır.
-Bölge yemekleri
Karadeniz'e gelen her insan yemek konusunda büyük bir beklenti içine girmektedir. Biz de mümkün olduğunca sizlere yöresel yemeklerden tattırmak için elimizden geleni yapıyoruz. Özellikle aksam yemeklerinde bu isteginizi karsilamaya çalisiyoruz.
Kahvaltılarda yöresel tereyağı ve peynir, zeytin, bal veya reçel, domates, salatalık her zaman bulabileceğiniz yiyecekler. Zaman zaman buna muhlama da ekleniyor. Hemşin, Çamlıhemşin bölgesinde muhlama yemeden dönülmez. Seveni çok, ama kimine de hitap etmediğini gördük.
Karadeniz'de yemeklerde genellikle tereyağı kullanıldığını da unutmayınız.
Öğle yemeklerinde kumanya vermek zorunda kalıyoruz. Yürüdüğümüz yerlerde herhangi bir tesis olmadığından ton balığı, domates, salatalık, peynir, ekmek, meyve suyu, ekmek arası et veya tavuk verebilmekteyiz. Ancak denk gelen günlerde zaman zaman mangal keyfi yaptığımız da oluyor.
-Risk ve Sağlık 
Turlarımızda risk en aza indirilmiştir. Ama hiç risk olmadığını da söyleyemeyiz.
Her hangi bir hastalığınız varsa rehberimizi önceden uyarınız. Sürekli kullandığınız ilaçları tur süresince yetecek kadar yanınızda bulundurunuz.
Yürüyüş içeren turlarda rehberimizin uyarılarını dikkate alınız ve kendi başınıza hareket etmeyiniz.
-Program değişikliği
Hava ve yol koşullarına göre rehber programda değişiklik yapma hakkına sahiptir.
Biz çok zorunlu olmadıkça programımızı aynen uyguluyoruz. Ancak aşırı yağış, heyelan gibi nedenlerden dolayı bir değişiklik söz konusu olursa rehberlerimizin ikinci, hatta üçüncü planları mutlaka vardır.
-Hava koşulları
Yağmur ve sis olma olasılığı her zaman var. Zaman zaman soğuk olabileceği göz önüne alınarak malzeme getirilmelidir.
-Alışveriş
Turumuz Tam Pansiyon konaklamalıdır. Bu yüzden tur boyunca fazla paraya ihtiyacınız olmayacak. Ardeşen-Pazar-Rize-Trabzon'daki bankalardan para çekebilirsiniz. Ancak buralardan sadece gidiş ve dönüş günlerinde geçtiğimizi de unutmayınız. Yöresel ürünlerden almak istiyorsanız rehberlerimiz sizlere yer veya yerler önerecektir. Ama hiç bir personelimiz bu tür yerlerden herhangi bir menfaat temin etmeyi asla düşünmez.
-Katılımcılar 
Bu turlarımıza Türkiye'nin her yerinden, sağlıklı, her yas grubundan insanlar katılabilir. Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden gelen katılımcılar çok kısa sürede kaynaşarak, kalıcı arkadaşlıklar oluşturmaktadırlar. Bu nedenle kendinizi yalnız hissetmeniz mümkün değildir.