Karadeniz, Yaylalar ve Batum Turu

Konaklama

1-Trabzon Usta Park Otel (4*)
2-Hopa Peronti Otel (4*)
3-Ayder Sis Otel (Tüm odalarında duş/wc/TV)
4-Gümüşhane Ramada Otel (5*)
5-Samsun Serra Otel (5*)
5 GECE YARIM PANSİYON KONAKLAMA +1 ÖĞLE YEMEĞİ

Erken Rezervasyon

Gezi tarihinden 21 gün önce kesin kayıt yaptıranlara, kişi başı 150 TL indirim veya peşin fiyatına 4 taksit
Çocuk indirimleri anne-baba veya iki büyükle aynı odayı paylaştığında geçerlidir ve çocuk ücretlerinde erken rezervasyon indirimi uygulanmaz.
SİZE ÖZEL TUR VEYA GRUP İNDİRİMİ İÇİN ARAYINIZ

Rezervasyon Yap

Tur Tarihi Seçiniz
Ad Soyad
Email
Telefon

Tur Fiyatları

  • İki Kişilik Odada Kişi Başı 0 TL
  • Tek Kişilik Oda 0 TL
  • Odada 3. Kişi 0 TL
  • Çocuk (6-12) 0 TL
  • Bebek (0-6)0 TL

Tur Programı Tur Programı Yazdır


GEZİLECEK YERLER
Yason Burnu, Yason Kilisesi, Uzungöl, Lustra Yaylası, Karestel Yaylası, Çağlayan Vadisi, Çamlıhemşin, Ayder Yaylası, Fırtına Vadisi, Çinçiva Köprüsü, Zilkale, Sarp Sınır Kapısı, Batum, Çay Fabrikası, Trabzon, Atatürk Köşkü, Küçük Ayasofya Cami, Altındere Vadisi Milli Parkı, Sümela Manastırı, Gümüşhane, Karaca Mağarası, Harşit Vadisi, Giresun, Giresun Adası Tekne Turu, Görele Kemençe ve Kültür Parkı, Ordu Boztepe Teleferik Turu, Samsun, Bandırma Vapuru, Sinop, Sinop Cezaevi

1.GÜN: BULUŞMA VE HAREKET
Akşam saat 23.30 da Tempo Tur önünde buluşma ve hareket. Kırıkkale'den sonra Sungurlu yakınlarındaki tesiste vereceğimiz mola sonrası Çorum-Samsun güzergahını izleyerek Karadeniz Sahil yolunda yolculuğumuza güzel görüntüler eşliğinde devam ediyoruz.
2.GÜN: ORDU BOZTEPE, GİRESUN ADASI, GÖRELE, TRABZON
Sabah saatlerinde Ordu Boztepe’ye varıyor Boztepe’de alacağımız kahvaltı sonrası teleferik ile Ordu’ya iniyoruz. Yolculuğumuza Giresun'da kısa bir mola vererek devam ediyoruz. Herkül’ün Altın Postu aramak için geldiği ve tarihin en acımasız savaşçı kavimlerinden biri olan Amazon’ların, erkeklerden uzak bir dünya kurarak yaşadığı ve birçok efsaneye sahip olan Giresun Adası’na tekne turu yapıyoruz. (Hava koşullarının uygun olması durumunda tekne turu yapılacaktır. Tekne turu yapılamazsa alternatif program Giresun Kalesi, Zeytinlik Mahallesi gezilecektir.) Ada gezimizden sonra Görele'de Kemençe Kültür Parkı’nı ziyaret edeceğiz. Bölgenin yerel enstürmanı hakkında bilgi alıp sesini de dinledikten sonra Trabzon'a hareket. Trabzon’da Atatürk Köşkü ve bir kısmı cami olarak kullanılan Trabzon Ayasofyası'nı gezdikten sonra otelimize yerleşme ve dinlenme. Akşam yemeği ve konaklama Trabzon’daki otelimizde. Yemek sonrası isteyenler Uzun Sokak'ta yürüyüş yapıp Atatürk Meydanın'daki kafelerde vakitlerini geçirebilirler.
3.GÜN: UZUNGÖL, LUSTRA YAYLASI, KARESTEL YAYLASI, ÇAĞLAYAN VADİSİ, HOPA
Kahvaltı sonrası Of ilçesinden Uzungöl'e doğru hareket ediyor Kiremitli Köprü (Hapsiyaş)'yü gördükten sonra Uzungöl’e çıkıyoruz. Uzungöl’de minibüslerle yayla turumuza başlıyoruz. İlk durağımız Uzungöl’ü tepeden gören bir noktadan fotoğraflıyoruz, ardından muhteşem orman dokusunun bitiş noktasında Lustra Yaylas’ı var. Lustra Yaylası’nda kısa bir yürüyüş yaparak yaylanın havasını iyice hissediyoruz. Sonraki durağımız Uzungöl’ü tepeden fotoğraflayacağımız yaklaşık 2200 m yükseklikteki Karestel Yaylası.  (Hava ve yol koşullarına göre rehber programda değişiklik yapma hakkına sahiptir.Biz çok zorunlu olmadıkça programımızı aynen uyguluyoruz. Ancak aşırı yağış, sis, heyelan gibi nedenlerden dolayı bir değişiklik söz konusu olursa rehberlerimiz alternatif program yapacaktır.) Yaylada gezdikten sonra Uzungöl’e dönerek İnan Kardeşler’de öğle yemeği molası veriyoruz. Burada Alabalık yemenizi tavsiye ederiz. Yemekten sonra Uzungöl ile vedalaşıp Hopa’ya doğru hareket ediyoruz. Yolumuz üzerinde çay fabrikası ve Rize bezi için molalar verdikten sonra Fındıklı’da Çağlayan Köyü’ne gidiyoruz. Laz konakları ile meşhur olan köyde Kemer Köprü’ye kadar otobüsümüzle gittikten sonra Fındık ve Çay bahçeleri arasında yürüyerek konakları ve bahçeleri fotoğraflıyoruz. Gezimiz sonrası Hopa’daki otele yerleşme. Akşam yemeği ve konaklama Hopa'daki otelimizde.
4.GÜN: SARP SINIR KAPISI , GÜRCİSTAN(BATUM)
Erken kahvaltı sonrası  Batum'a doğru yola çıkıyoruz. Sarp Sınır Kapısı'ndan Gürcistan'a giriş işlemlerimizi tamamladıktan sonra bir tarafta deniz manzarasını diğer tarafta Andrew Heykeli'ni izleyerek ilerliyoruz. Yolumuz üzerinde Bayburt’tan doğup Batum sınırlarına kadar kendine keskin çizgiler oluşturan Çoruh Nehri'ni ve üzerindeki eski Gonio Köprüsü'nü göreceğiz. Daha sonra ilk durağımız şehir merkezinden 9 km uzaklıkta bulunan, Dünya'nın el ile hazırlanmış ikinci büyük bahçesi olan tropik bitkileri ile ünlü Batum Botanik Bahçesi. Burada yarım saatlik bir yürüyüş yapıp birbirinden farklı bitki örtüsünün yer aldığı bahçeyi geziyoruz. Ardından tekrar şehir merkezine dönerek öğle yemeği molası vereceğiz. Menüde Gürcü yemeklerinden tatma olanağımız var. Yemekten sonra yürüyerek  tarihi Meryem Ana Katedral Kilisesi'ni, tarihi Orta Cami, tiyatro binasını, Medea Heykeli'ni, Batum Limanı'nı ve yeni oluşturulan yüzüyle Avrupa meydanını göreceğiz. Batum Bulvarı'nda gezinti yaptıktan sonra geri dönüş yolculuğumuz başlıyor. Sarp Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye giriş yapıp otelden eşyalarımızı aldıktan sonra Ayder Yaylası’na hareket.
Sınır geçişleri yaya olarak yapılmaktadır. Yoğunluğa göre geçiş süresi 1-2 saat sürmektedir. Bu gün öğle yemeği gezi ücretine dahildir. Akşam yemeği ve konaklama Ayder’deki otelimizde.
LÜTFEN "GÜRCİSTAN'A GEÇİŞ" NOTUNU MUTLAKA OKUYUNUZ.
5.GÜN: AYDER, FIRTINA VADİSİ, SUMELA MANASTIRI, GÜMÜŞHANE
Kahvaltı sonrası otobüsümüz ile Kalegon denilen mevkiden başlayarak Ayder Yaylası'nı yürüyerek gezeceğiz. Görüntüler büyüleyici. Şelaleler ayrı bir güzellik katıyor bu güzelliği fotoğrafladıktan sonra Çamlıhemşin’e hareket ediyoruz. Burada bizi bekleyen minibüslerimizle Fırtına Vadisi içinde bir tarafta yeşilin her tonunu, bir tarafta Fırtına Deresi’ni, bir tarafta bozulmamış yöre mimarisinin örneklerini görecek ve kemer köprüleri gezeceğiz. İlk durağımız "Sevdaluk" dizisinin çekildiği Şenyuva (Çinçiva) köyü. Köyü ve buradaki kemer köprüyü gezdikten sonra yolculuğumuz Zilkale’ye doğru devam edecek. Denizden 750 m, hemen altında akmakta olan Fırtına Deresi’nden de 100 m yükseklikte, sarp bir kaya üzerinde 14. yüzyılda inşa edildiği tahmin edilen Zilkale, ihtişamlı görüntüsüyle yüzlerce metre ötelerden de görülebiliyor. Kaleyi önce uzaktan görüntüleyip ardından içini gezeceğiz. Sonraki durağımız Kaçkar Dağları Milli Parkı içerisindeki Palovit Şelalesi, Rize’nin debisi en yüksek şelalelerinden biridir. Gür bir orman içindeki bu ünlü şelale, yaklaşık 15 metre yükseklikten köpük köpük çağıldıyor dere yatağına doğru. Şelalenin fotoğraflanmasından sonra Fırtına Vadisi’nde öğle yemeği molası veriyoruz. Yemekten sonra Sümela Manastırı'na gidiyoruz. Trabzon’un Maçka İlçesi Altındere Köyü sınırları içinde, Altındere Vadisi’ne hakim Karadağ’ın eteklerinde sarp bir kayalık üzerine kurulmuş olan Sümela Manastırı, halk arasında “Meryem Ana” adı ile anılır. Manastır'ın dibindeki tesislerde iniyoruz. Bizi manastır yakınlarına kadar götürecek minibüslere binip (Sis olması durumunda minibüsle yukarı çıkılmayacaktır) yolumuza devam ediyoruz. Minibüsten indikten sonra yirmi dakika yürümek zorundayız. Yer yer çıkış var, ama fazla zor değil. Rehberimiz sizlere manastır hakkında ayrıntılı bilgi verecektir. Sümela Manastırı tadilat nedeniyle ziyarete kapalıdır. Dışarıdan görülecektir. Manastır gezimizin ardından Gümüşhane'ye gidiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Gümüşhane'deki otelimizde.
6.GÜN: GÜMÜŞHANE, KARACA MAĞARASI, HARŞİT VADİSİ, ORDU, SAMSUN
Kahvaltı sonrası Eski Gümüşhane (Süleymaniye Mahallesi) nin görülmesinden sonra Karaca Mağarası'na hareket.  Karstik mağara adını 700 m kuzeydoğusunda bulunan Karaca (eski adi ile Masura) köyünden almaktadır. Mağara gezimizin ardından  Harşit Vadisi'ni izleyerek Tirebolu'da Karadeniz Sahil Yolu'na iniyoruz. Yolun bir bölümünde Harşit Barajı bize eşlik edecek. Espiye'de öğle yemeği molası vereceğiz. Espiye'nin pidesi meşhur. Karadeniz'e gelip pide yemeden dönülmez elbette. Yemekten sonra Giresun'u geçip Ordu'ya gidiyoruz. Taşbaşı mahallesinde eski sokak dokusu ve kilisenin görülmesinden kısa bir süre sonra Yason Burnu'na varıyoruz. Yason adı, Argonotlar'la beraber burada karaya çıkan Iason’dan kalmıştır. Burunun alt tarafında “Panaya” adında eski manastır/kilise vardır. Yarımada üzerindeki kilisenin adı Jason's Church veya (antik ismi Hagios Nikolaas) diye de bilinir. Adını, mitolojide Altın Post’un peşine düşen ve Argo adlı gemiyle Karadeniz’e açılan kahramanların efsanevi lideri Iason’dan alıyor. Xenophon da, ‘’Anabasis’’te (Onbinlerin Dönüşü) burayı "Yason Burnu" olarak adlandırmaktadır. Burada bulunan kilisesin dıştan görülmesinden sonra Samsun'a hareket ve otelimize yerleşme. Akşam yemeği ve konaklama Samsun'daki otelimizde.
7.GÜN: SAMSUN, SİNOP, ANKARA
Kahvaltı sonrası hareket,  Atatürk ve silah arkadaşlarını 19 Mayıs 1919'da Samsun'a getiren Bandırma Vapuru'nun orijinaline sadık kalınarak yapılan gemi müze'yi, Samsun'nun simgesi haline gelen Atatürk Heykeli'ni gördükten sonra Sinop'a hareket.  Sinop'ta öğle yemeği için serbest zaman. Dileyenler limanda balık yiyebilir veya Sinop'un meşhur mantısını tadabilirler. Yemekten sonra bir çok ünlü kişinin hapis yattığı ve şimdi müzeye dönüştürülen Eski Sinop Cezaevi'ni geziyoruz. Cezaevi gezimizin ardından dönüş yolculuğu. Akşam saat 23.30 sularında Ankara'ya varış.

Sizleri önemsiyoruz! 

-Gezimizde alınan sağlık ve seyahat  önlemleri, kamu otoriteleri genelgeleri ile güncellenecektir.
-Seyahatlerimizde araç içinde maske zorunluluğu olacaktır.
-Tüm rehberlerimiz bilgilendirilmiş ve her zaman olduğu gibi tur süresince sizlere yardımcı olacaktır.

GÜRCİSTAN'A (BATUM) GEÇİŞ
Lütfen bu notu dikkatlice okuyunuz.
Türkiye ile Gürcistan devletleri arasında yapılan anlaşma gereği T.C. vatandaşları Gürcistan'a üzerinde T.C. kimlik numarası bulunan nüfuz cüzdanı ile geçiş yapabilmektedir. Bunun dışındaki kimlik kartları ile  geçiş yapılması mümkün değildir.
Ailesi ile birlikte (anne ve babanın aynı anda) seyahat etmeyecek olan 18 yaş altı konuklarımızın Gürcistan'a geçişleri için yanında olmayan anne veya babanın noterden onaylı muvafakatnamesi gerekmektedir. 
Bebekler ve çocuklar dâhil kimliklerde fotoğraf olması zorunludur. Tura çıkmadan evvel lütfen nüfus idaresine başvurarak çocuklarınızın nüfus cüzdanlarını fotoğraflı hale getiriniz.
Nüfus cüzdanlarının  yırtık ve yıpranmış olmaması gerekmektedir.
Üzerinde T.C. kimlik numarası olan nüfus cüzdanlarınızı tura çıkarken yanınıza almayı unutmayınız.
Yurt dışı çıkış harcı olan 50 TL katılımcılar tarafından ödenir.
Gürcistan'daki kiliseleri gezerken erkeklerin pantolon, bayanların etek giymeleri gerekmektedir.
Vizeye tabi olan yabancı uyruklu yolcularımız Gürcistan'dan Türkiye'ye girişte vize almaları zorunludur.
Sınırdan geçiş;  yoğunluğa göre 1-2 saat sürmektedir.
Sınır geçişi yaya olarak yapılmaktadır.
Free shoplardan alışveriş yapabilmek için yurt dışında en az 3 gün kalınması gerekmektedir.
Sınır geçişlerinde her yolcu yanında bulundurduğu eşyadan kendisi sorumludur. Bu nedenle oluşabilecek olumsuzluklardan acentemiz sorumlu tutulamaz.

AŞI BİLGİSİ
Batum'a geçişte yolcuların Covid-19 aşı sertifikasına sahip olmaları gerekmektedir. Sertifika sahibi olmamaları halinde son 72 saatten eski olmayan PCR test sonuçlarını ibraz etmeleri istenmektedir. Bu kural 12 yaşından küçüklere uygulanmaz.(19.01.2022)

HİZMET BEDELİ VE KAPSAMI
Tur esnasında kullanılmayan hizmet bedelinin sonradan iadesi mümkün değildir.
Turlarımız otel, ulaşım aracı, tur programı ve rehberlik hizmetleri ile bir bütündür, ayrı ayrı düşünülemez.
Tempo Tur'un gündüz gerçekleştirilen tüm tur programlarında "ekstra tur bedeli" adı altında ayrıca para toplanmaz. 

ULAŞIM
Otobüs veya Midibüs ile ulaşım
ÜCRETE DAHİL OLAN HİZMETLER
Otobüs veya Midibüs ile ulaşım, otellerde konaklama(5), kahvaltı(6), öğle yemeği(1), akşam yemekleri(5), milli park ve özel müze giriş ücretleri, Giresun Adası tekne turu, Ordu, Boztepe teleferik turu, seyahat güvence sigorta poliçesi, rehberlik hizmeti, Sümela Manastırı ve Fırtına Vadisi minibüs ücretleri, KDV
ÜCRETE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER
Yurt dışı çıkış harcı(Batum'a geçiş 50 TL), Dördüncü gün hariç öğle yemekleri, son gün akşam yemeği, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı müze ve ören yerleri giriş ücretleri, yemeklerde alınacak alkollü ve alkolsüz içecekler
Dileyen konuklarımız bir senelik geçerliliği olan MÜZEKART (60 TL)  alabilir ya da bu tur için 20 TL ödeyerek T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı müze ve ören yerlerine girebilirler.
MÜZEKART UYGULAMASI
Müzekart, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına verilen bir karttır.
Bir yıl boyunca Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı olan tüm müzelerde ve ören yerlerinde geçerli olup ücretsiz ziyaret sağlar.
GEREKLİ MALZEMELER
Önceden giyilmiş yürüyüş ayakkabısı veya botu, yağmurluk (panço tercih edilmelidir) kolay giyilip çıkarılabilen rahat pamuklu giysiler, zaman zaman serin olabileceği düşünülerek kazak, polar(alt-üst) giysi, güneş kremi, şapka, bandana, küçük bir sırt çantası, yedek giysi ve çamaşır, yedek çorap, yedek ayakkabı, terlik, koruyucu krem, fotoğraf makinesi, pil, yedek film, yedek hafıza kartı ve şarj aleti, anti bakteriyel jel.
DİĞER BİLGİLER
Hava ve yol koşullarına göre rehber programda değişiklik yapma hakkına sahiptir.
Biz çok zorunlu olmadıkça programımızı aynen uyguluyoruz. Ancak aşırı yağış, heyelan gibi nedenlerden dolayı bir değişiklik söz konusu olursa rehberlerimizin ikinci, hatta üçüncü planları mutlaka vardır.
HAVA KOŞULLARI:
Yağmur ve sis olma olasılığı her zaman var. Zaman zaman soğuk olabileceği göz önüne alınarak malzeme getirilmelidir. 

DURAKLAR
1-23.15 -Necatibey Cad. Demirtepe Köprüsü altı
2-23.30 Tempo Tur önü
3-23.40 Milli Kütüphane - Bahçelievler
4-23.43 AŞTİ karşısı
5-23.46 Akköprü Ankamall karşısı
6-23.50 Fatih (Keçiören) Köprüsü
7-23.53 Samsun Yolu Aydınlıkevler Kavşağı T.Telekom önü
8-24.00 Mamak Köprüsü üstü
Lütfen kesin kayıt yaptırırken bineceğiniz durağı arkadaşımıza yazdırınız.
Dönüşte aracımız Necatibey Caddesi'ne girmeyecek, buradan binenleri Bakanlıklar Vekaletler Caddesi - Atatürk Bulvarı köşesinde bırakılacaktır.
AŞTİ karşısındaki duraktan binenler dönüşte, AŞTİ'de durmanın yasak olması nedeniyle EMEK METRO durağında indirilecektir