Doğu Ekspresi ile Kemaliye, Divriği Gezisi

Konaklama

Kemaliye Bozkurt Otel veya Yeşil Eğin Otel
Kemaliye şehir merkezinde, bütün odalarında duş, wc
Yarım Pansiyon Konaklama

Erken Rezervasyon

Gezi tarihinden 14 gün önce gezi ücretini yatıranlara kişi başına 50 TL indirim veya peşin fiyatına 4 taksit.
Çocuk indirimleri anne-baba veya iki büyükle aynı odayı paylaştığında geçerlidir ve çocuk ücretlerinde erken rezervasyon indirimi uygulanmaz.
GRUP İNDİRİMİ İÇİN ARAYINIZ

Rezervasyon Yap

Tur Tarihi Seçiniz
Ad Soyad
Email
Telefon

Tur Fiyatları

  • İki Kişilik Odada Kişi Başı 0 TL
  • Tek Kişilik Oda 0 TL
  • Odada 3. Kişi 0 TL
  • Çocuk (6-12) 0 TL
  • Bebek (0-6)0 TL

Tur Programı Tur Programı Yazdır


GEZİLECEK YERLER
Kemaliye(Eğin), Eğin Evleri, Taş Yolu, Prof. Dr. Ali Demirsoy Doğa Tarihi Müzesi, Kırkgöz, Kadıgölü, Karanlık Kanyonu, Ocak Köyü, Esentepe (Şırzı) Köyü, Apçağa Köyü, Sırakonak Köyü, Mani Yolu, Divriği, Divriği Ulu Cami.
Bu gezimizde katılımcı sayısı 16 kişi ile sınırlandırılmıştır.

1.GÜN: BULUŞMA VE HAREKET
Saat 17.35 Ankara Tren Garı önünde buluşma. Doğu Ekspresi'nin Örtülü Kuşetli vagondaki kompartımanlarına yerleşme ve saat 17.55'de hareket. Tren yolculuğumuz gece boyunca devam edecektir. Dileyenler trenin restoran kısmından faydalanabilirler.
2.GÜN:KEMALİYE(EĞİN), APÇAĞA KÖYÜ, SIRAKONAK KÖYÜ(PEĞİR)
Sabah saat 08.47 sularında Bağıştaş Tren İstasyonu'na varış. Bizi bekleyen aracımızla "Tarihi Kentler Birliği" üyesi Kemaliye(Eğin)'e gidiyoruz. Kemaliye (Eğin) ilçesi kısa adı ÇEKÜL olan, "Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı'nın "7 Bölge 7 Kent" projesi kapsamında yer almaktadır. Doğal-tarihsel ve kültürel özelliklerinin yanı sıra özgün mimari dokusuyla UNESCO DÜNYA KÜLTÜR MİRAS LİSTESİNE aday gösterilmiştir.
Konaklayacağımız otelde alacağımız kahvaltı sonrası Sırakonak Köyü'ne minibüsle çıkıyoruz. Sırakonak Köyü'nü gördüğünüzde gerçekten şaşıracaksınız. Yerde bir tek çöp bulmanız mümkün değil. Evleri, sokakları, insanları sizleri büyüleyecektir. Aralarından yeşil çimlerin boy verdiği küçük kaldırım taşları ile kaplı sokakları hem düzenli ve temiz bir görüntü sağlamakta hem de geçmişten günümüze uzanan tahribata uğramamış otantikliği yansıtmaktadır. Köyün yürüyerek gezilmesinden sonra eski bir patikada bir saatlik yürüyüş.
Daha sonra Apçağa Köyü'ne gidiyoruz. Özgün mimarisi, sokakları, insanın özgün dokuyu bozmamak için verdiği çabayı görünce sizler de şaşıracaksınız, Apçağa Köyü'nde bulunan çay bahçesine çıkıp Kemaliye'yi seyrettikten  ve Ahmet Kutsi Tecer Kültür Merkezini gezdikten sonra Kırkgöz'e çıkıyoruz. Biraz yürüyerek gözelere ulaşıyoruz. Keban Baraj Gölü'nün Karasu Nehri üstündeki kısmı ve Kemaliye sizlere unutulmaz bir görüntü sunuyor. Sonrasında Ayşe Kulin'in romanında adı geçen Başpınar Recep Yazıcıoğlu Köprüsü'nü görüp Ocak Köyüne gidiyoruz. Ocak köyünde; Hıdır Abdal Türbesi, Ali Gürer Müzesi, Cem Evi, Ocak Köyü Kültür Merkezi'ni ve Prof. dr. Bingür Sönmez'in yaptırdığı görkemli Pir Sultan Abdal Anıtı'nı gördükten sonra Dutluca Kardeşler Dondurma Künefe Evi'nde keçi sütü ve sahlepten yapılan dondurmayı tadıyoruz. Dutbeli başında vadiyi seyredip Kemaliye'deki otelimize hareket ediyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.
3.GÜN: MANİ YOLU, TAŞYOL, DİVRİĞİ
Kahvaltı sonrası Kemaliye'de tarihi Yağmurdere Sokak, Mani Yolu, Kadı Gölü, Lökhane'yi göreceğiz. Lökhane'de yörenin meşhur dutundan yapılan organik ürünleri tadıp, Prof. Dr. Ali Demirsoy Doğa Tarihi Müzesi'ni, Şırzı Köprüsü ve köyünü gördükten sonra Taşyol ve Karanlık Kanyonu var.  Taşyol Eğin halkının çabası ile yapılmış ve inşaatı 130 yıl sürmüştür. Yöre halkının yol özlemini bu tünelleri gezerken daha iyi anlayacaksınız. Karanlık Kanyon kenarındaki kaya bloklarının delinerek tünel açılması suretiyle yapılmıştır. Tüneller önce insan gücüyle açılmaya çalışılmış daha sonra iş makineleri ve patlayıcılar kullanılarak 2002 yılında tamamlanmıştır. Toplam 17 tünel bulunmaktadır. Taşyol'un yüksekliği 5 metre eni 6 metre uzunluğu yaklaşık 13 km'dir, Taşyol da 8 km uzunluğuna 30 tünel, 62 havalandırma bacası vardır.   Taşyol şu anda fazla kullanılmıyor. Bu yolun yapımı 1870 yıllarda düşünülmüş, ancak ilk kazma 1949 yılında vurulmuştur. Kanyonu taş yoldan baştan başa geçerek Divriği'ye doğru yol alıyoruz. Bölgede yaşayanlar tarafından Şeytan Şehri olarak adlandırılan Kapadokya'ya benzer oluşumların olduğu Kum Tepeleri, Kurtlu Göl, Kız Köprüsünü görüyoruz. Divriği'de ilk olarak UNESCO DÜNYA KÜLTÜR MİRAS LİSTESİNDE yer alan Cami ve Darüşşifası ile büyüleyici bir güzelliğe sahip olan Ulu Cami'yi restorasyonda olduğu için dışardan  göreceğiz. Divriği Kalesi'nin yanındaki tepeden Çaltı Kanyonunun görülmesi sonrası Nuri Demirağ Konağını ziyaret edeceğiz. Kalan zamanda Divriği çarşısında serbest zaman sonrası saat 18.02 Doğu Ekspresi ile dönüş yolculuğumuz başlıyor. Konaklama Örtülü Kuşetli tren kompartımanlarında.
4.GÜN: ANKARA
Sabah saat 08.53 sularında Ankara Tren İstasyonu'na varış. 

Sizleri önemsiyoruz! 

-Gezimizde alınan sağlık ve seyahat  önlemleri, kamu otoriteleri genelgeleri ile güncellenecektir.
-Seyahatlerimizde araç içinde maske zorunluluğu olacaktır.
-Tüm rehberlerimiz bilgilendirilmiş ve her zaman olduğu gibi tur süresince sizlere yardımcı olacaktır.

HİZMET BEDELİ VE KAPSAMI

Tur esnasında kullanılmayan hizmet bedelinin sonradan iadesi mümkün değildir.

Turlarımız otel, ulaşım aracı, tur programı ve rehberlik hizmetleri ile bir bütündür, ayrı ayrı düşünülemez. 

Tempo Tur'un gündüz gerçekleştirilen tüm tur programlarında "ekstra tur bedeli" adı altında ayrıca para toplanmaz. 

NOT: TREN SAATLERİNDE DEĞİŞİKLİK VE GECİKMELER YAŞANABİLİR.


ULAŞIM

Ankara'dan Tren ile (Doğu Ekspresi)

Ara ulaşımlar minibüs ile yapılacaktır.

ÜCRETE DAHİL OLAN HİZMETLER

Ankara-Bağıştaş ve Divriği-Ankara örtülü kuşetli tren bileti, Bağıştaş-Kemaliye-Divriği ulaşımı, çevre gezileri, trende konaklama (2), otelde konaklama (1), kahvaltı (2), akşam yemeği(1), seyahat güvence sigorta poliçesi, milli park ve özel müze giriş ücretleri, rehberlik hizmetleri ve KDV

ÜCRETE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

1.gün ve 3.gün Akşam yemekleri, tüm öğle yemekleri, 4.gün kahvaltı, yemeklerde alınacak alkollü ve alkolsüz içecekler.

GEREKLİ MALZEMELER

Rahat bir yürüyüş giysisi, yağmurluk, yürüyüş ayakkabısı, koruyucu krem, kazak, anorak (sonbahar-ilkbahar dönemleri için) yedek ayakkabı, yedek çorap, yedek çamaşır ve giysi, küçük sırt çantası , su kabı, antibakteriyel jel, gözlük, fotoğraf makinesi, yedek hafıza kartı, şarj cihazı.

DİĞER BİLGİLER

-Gezi ücretine dahil olmayan yemeklerde rehberlerimiz yer veya yerler önerir, ancak önerilen yerlerden hizmet alma zorunluluğu yoktur. Gezi programını aksatmamak koşuluyla konuklarımız diledikleri yerden hizmet alabilirler.